Dan Grada Sarajeva
11

Šestoaprilske nagrade uručene Ismailu Barlovu i Medicinskoj asocijaciji BIMA

FENA
Foto: T. S./Klix.ba
(Foto: T. S./Klix.ba)
Dobitnik pojedinačne Šestoaprilske nagrade u 2025. godini je srebrni paraolimpijac iz Pariza i osvajač zlatne medalje na Evropskom seniorskom prvenstvu u Portugalu Ismail Barlov, a kolektivna Šestoaprilska nagrada Grada Sarajeva pripala je Medicinskoj asocijaciji BIMA u BiH, nevladinom udruženju medicinskih radnika koje se bavi pružanjem zdravstvene zaštite zdravstveno neosiguranom stanovništvu, uglavnom izbjeglicama/povratnicima na prostoru cijele naše zemlje.

Nagrade su im uručene večeras na Dan grada Sarajeva u Vijećnici gdje je održana svečana sjednica Gradskog vijeća Grada Sarajeva.

Nagradu „Sarajevska pahuljica“ dobile su Nadija Kobilica, nadarena i uspješna sportašica u sportskom penjanju, te Farah Onešćuk, višestruka državna prvakinja, rekorderka i reprezentativka BiH u streljaštvu.

Humanisti Mariju Pejiću, posthumno, dodijeljeno je  priznanje "Plaketa Grada Sarajeva“. Plaketom Grada Sarajeva nagrađeni su i hirurg prim. dr. Branislav Kotjelnikov i anesteziolog dr. Elma Vukotić.

Počasni građanin Grada Sarajeva je politički analitičar, direktor Centra za regionalizam iz Novog Sada Aleksandar Popov.  Priznanje “Ključ grada Sarajeva” pripalo je ministrici vanjskih poslova Slovenije Tanji Fajon u znak zahvalnosti za tradicionalno prijateljstvo i snažnu podršku evropskom putu Bosne i Hercegovine i njene prijestolnice.

Gradonačelnik Sarajeva Predrag Puharić je rekao da 6. april nije samo datum u kalendaru i dan grada već i kompas, podsjetnik, obećanje i dan kada Sarajevo potvrđuje svoj identitet. 

"Otvoreni, slobodni, solidarnosti posvećeni grad u kojem se antifašizam ne tretira kao stav, već kao osnova civilizacije. Sarajevo je četrdesetih izabralo čovječnost i više nikad nije prestalo birati. Izabralo je i devedesetih. Grad koji je bio pod opsadom 1.425 dana nije pokleknuo.  Sarajevo je pokazalo da može biti i pod opsadom, ali nikada slomljeno, nikada pokoreno", rekao je Puharić.

Danas, kako je dodao, iz ovog grada šaljemo jasnu poruku da antifašizam nije tema samo za muzeje. Naglasio je da antifašizam treba da se uči u školama, obilježava u institucijama, brani ustavom i treba da se živi.

"Sarajevo je u svojoj istoriji trpjelo mnoge nedaće, ali uvijek se iznova dizalo iz pepela, uprkos svojim okupatorima i napadačima.  Postalo je simbol otpora, grad koji osvaja, a koji je nemoguće osvojiti", rekao je gradonačelnik Sarajeva.

Predsjedavajući Gradskog vijeća Jasmin Ademović  u svom pozdravnom obraćanju je istakao da danas s ponosom slavimo slavnu prošlost, historijsku, kulturnu i tradicijsku baštinu, te  ističemo pozitivne rezultate postignute u proteklom periodu, ali se i obavezujemo da budemo bolji i vrijedniji u vremenima koja dolaze. 

"Sarajevo danas obilježava svoj dan, Dan grada 6. april. O višeznačnosti i historijskom značaju 6. aprila za Sarajevo u posljednje vrijeme smo govorili mnogo puta. I teško je, gotovo nemoguće, pronaći sličan primjer u svijetu da je jedan dan ostavio toliko traga na istoriju jednog grada kao što je to za 6. april za Sarajevo", rekao je Ademović.

Tri osobine, kako je dodao, postale su i ostaće identitet našeg grada. To je borba za slobodu i pravdu, multietničnost i kultura i sarajevsko dobročinstvo i humanost.

"U današnjem vremenu, kada su ova tri temelja civilizacije i civilizacijske ljudskosti uzdrmana na svakom pedlju planete, iskreno se nadam da će nove generacije iznjedriti ljude koji će ponijeti zastavu onoga što Sarajevo jeste i povesti nas u budućnost. Snaga koju je Sarajevo imalo stotinama godina unazad, kroz godine borbe i opstojanja, ali i rasta, itekako nam je potrebna u sadašnjim izazovnim vremenima, te u onome što nas, siguran sam, očekuje, a to su Evropska unija i NATO savez. Multietničko Sarajevo, sigurno Sarajevo, planski uređeno i čisto Sarajevo je primarni cilj svih nas jer je Sarajevo glavni grad naše države i kao takav vitalna karika u opstanku, ali i razvoju Bosne i Hercegovine", istakao je Ademović.

Pored gradskih vijećnika, na svečanosti su bili predstavnici svih nivoa vlast, ambasada i drugih međunarodnih institucija u BiH, organizacija civilnog društva i boračkih organizacija, bivši gradonačelnici te druge zvanice, kao i gosti iz prijateljskih i bratskih gradova.