Podsjetio je kako je, prema instrukcijama od 24. marta 2014. godine koje mu je dao predsjednik Upravnog odbora PEN Centra BiH prof. dr. Zvonimir Radeljković, 31. marta uputio, i poštanskim i elektronskim putem, molbu, tj. zahtjev za obnovu statusa u spomenutoj asocijaciji.
"Očekivao sam da me – poštujući elementarne principe građanske pristojnosti i u skladu sa pravilima poslovne korespondencije – obavijestite o rezultatu toga moga zahtjeva. Prošlo je preko tri mjeseca, a da to ni na kakav način niste učinili! O prijemu novih članova ništa pouzdano nije se moglo saznati ni iz ovdašnjih medija. Shvatio sam, i zaprepastilo me to saznanje, da ste sjednicu od 19. juna, na kojoj ste obavili prijem novih članova, održali bez prisustva i jednog jedinog predstavnika sredstava informisanja!", napisao je Sidran.
Pozive za tu sjednicu, dodao je, niti ikakvu informaciju o njenom održavanju, "nije dobio baš ni jedan od nekoliko stotina ovdašnjih novinara elektronskih i printanih medija!".
"Šta ste, i od koga, sakrivali? Takvo ponašanje Upravnog odbora i kancelarije PEN-a i takav, konspirativni rad nije predviđen Satutom PEN Centra, naprotiv: taj Statut obavezuje na otvorenost i javnost rada. O razlozima za takav način rada nije upoznato ni članstvo PEN-a i poznati su samo najužem dijelu vašeg Upravnog odbora. Šta o tome možete kazati ovdašnjoj kulturnoj i ostaloj javnosti? Kako ćete objasniti i čime opravdati šokantnu činjenicu da ni do danas, za potrebe javnosti, niste objavili ama baš nikakvo saopštenje o održavanju i rezultatima sjednice održane 19. juna, kako činjenicu da o njoj niste obavijestili čak ni vlastito članstvo", upitao je Sidran, te dodao:
"Osim što se takvo postupanje ne može imenovati ni smatrati ničim drugim nego javašlukom, ono u sebi sadrži drzak, nevaspitan i nedopustiv prezir prema građanima i ovdašnjoj kulturnoj javnosti i uveliko opravdava i podupire javno izrečene tvrdnje o PEN Centru BiH kao o nečijoj privatnoj prćiji", napisao je, uz ostalo, Sidran, tražeći, još jednom, informacije iz PEN Centra.
Abdulah Sidran je istupio iz članstva u PEN Centru 2001. godine, nakon što PEN nije stao iza njega poslije teških optužbi u medijima na njegov račun, a u vezi s navodnom ratnom ulogom. Kao jedan od osnivača Centra, u čijem stanu se pod granatama pripremalo osnivanje PEN-a, Sidran je izrazio želju za ponovnim učlanjenjem u tu organizaciju. Učinio je to, kako je tvrdio, jer su njegovi stavovi i pisanje godinama ignorirani.
Sidranovo ponovno članstvo u PEN Centru podržali su Alma Lazarevska, Ivan Kordić, Zlatko Topčić i akademik Esad Duraković, koji su dali i pismene preporuke za njega, ali i brojni drugi. Međutim, to nije bilo dovoljno čelništvu PEN koje je u startu odbilo Sidranovu kandidaturu. tražeći Sidranovo javno izvinjenje.