Sindikat FTV-a odgovorio Karamehmedoviću: Nemamo duga prema BHRT-u, ne želimo biti žrtve vaše rastrošnosti
naplati RTV takse sa JP Elektroprivreda Bosne i Hercegovine, kako bi se time nastavilo redovno poslovanje BHRT-a i RTV Federacije BiH, jer će u suprotnom biti ugrožena egzistencija 1.300 uposlenika naše dvije kuće i njihovih porodica.
"Naglašavamo, da je za proteklih šest godina na ovaj način BHRT-u RTV FBiH uplatila preko 158 miliona KM te da nema nikakvog duga prema BHRT-u od strane RTV FBiH. Sindikat radnika RTV Federacije BiH poziva Parlament i Vladu Federacije BiH, političke subjekte, i javnost, da ne podrži najavljene inicijative BHRT-a u pogledu njihovog prijedloga raspodjele RTV takse jer bi se na taj način prekršili zakoni, dovelo u pitanje poslovanje i egzistencija nekoliko stotina radnika naše medijske kuće ali i svih uposlenika BHRT-a, jer je BHRT na vrhu liste navećih dužnika u Bosni i Hercegovini, što u nama izaziva zebnju zbog posljedica i blokada", saopćili su.
U saopćenju za javnost radnici RTV Federacije BiH ističu kako su u proteklom razdoblju podnijeli teret sanacije RTV Federacije BiH i iskazivali solidarnost prema kolegicama i kolegama s BHRT-a jer je dug njihove kuće prije 15-ak godina, u jednom momentu, prelazio 40 miliona KM, a dobar dio tog duga je otpadao na potraživanja upravo prema BHRT-u.
"U tom razdoblju broj radnika RTV Federacije BiH je smanjen za 20 posto, ukinute su vanjske produkcije i neracionalni izdaci, uvedene mjere štednje i kroz nekoliko godina vraćeni su svi dugovi. Sada kada radnici RTV Federacije BiH imaju redovite plaće, uplate doprinosa, svakodnevno poboljšanje uvjeta rada i jačanja domaće produkcije, pokušava se ishoditi ugrožavanje naše egzistencije. I to se događa u trenutku kada RTV Federacije BiH nema niti jedne marke duga prema poreznoj upravi, Zavodu PIO/MIO ili BHRT-u", ističu.
Također, osvrnuli su se i na racionalizaciju radnih mjesta koja, prema tvrdnjama RTV FBiH, nikada nije završena.
"S druge strane, svjedoci smo da već godinama nema racionalizacije poslovanja na BHRT-u i mi ne želimo biti žrtve njihove rastrošnosti, lošeg poslovanja i planiranja a pogotovo ne, da se preko naših leđa, pokušava ispraviti činjenica 'čudnog odnosa' između RTRS-a i BHRT-a. Pogotovo jer su plate novinara, urednika, producenata, rukovodilaca BHRT-a veće nego što jesu na RTV Federacije BiH. I ovaj put, kao i uvijek do sada, izražavamo podršku radnicima BHRT-a, iskazujemo dobre želje u naporima za prevladavanje aktualne teške situacije, koja traje dugi niz godina. Razvoj i pozicija BHRT-a i RTV Federacije BiH, te redovna isplata zarađenih plata i svih drugih doprinosa moraju biti od prioritetne važnosti - i jučer, i danas, i sutra!", naglašavaju.
Zbog toga, pozvali su generalnog direktora BHRT-a da potpiše aneks Ugovora o naplati RTV takse.
"Programska šema RTV Federacije BiH marljivim zalaganjem naših uposlenika održava interes svih građana Federacije BiH te je raznolikost i otvorenost naših programa od najvažnijeg interesa za Federaciju BiH, za Bosnu i Hercegovinu. Zahvaljujemo se svim vrijednim uposlenicima BHRT-a koji skupa s nama rade u studijskim i režijskim prostorima, montažama i redakcijama, i to nisu prestali niti onda kada plate na BHRT-u kasne i kada dugovanja BHRT-a po raznim osnovama rastu", navode iz ove kuće.
Na kraju, naglasili su kako ičekuju ravnopravan tretman kada je riječ o prikupljanju RTV takse.
"Kako se i za BHRT i za RTV Federacije BiH RTV taksa prikuplja isključivo s područja Federacije Bosne i Hercegovine, najmanje što očekujemo je ravnopravan tretman obje kuće u bilo kakvim budućim aranžmanima kada je u pitanju prikupljanje RTV takse. Uposlenici RTV Federacije BiH su ulagali i ulažu velike napore oko naplate RTV takse i ovo je prilika da se svima njima posebno zahvalimo", zaključuje se u saopćenju Sindikata RTV FBiH.