Sindikat Kreke: Politika EPBiH je opasna, stečaj i dovođenje privatnika nećemo dozvoliti
Svi proizvodni pogoni Kreke su podbacili u proizvodnji. Sa ostvarenom proizvodnjom u augustu i prihodom od prodaje, rudnik Kreka neće moći isplatiti ni neto plaće uposlenih.
Iz Sindikalne organizacije navode da je stanje u kojem se rudnik nalazi svjesno proizvedeno, istaknuvši da su politike koje vodi Elektroprivreda BiH pogubne po Kreku.
"Odgovorno tvrdimo da je vlasnik kapitala, Elektroprivreda BiH, koji upravlja rudnikom i postavlja kadrove glavni krivac za stanje u kojem se Rudnik uglja Kreka nalazi. Aktuelno stanje po pitanju proizvodnje je puno bolje nego što oni pokazuju. Rudnik Dubrave je konačno, nakon problema koji je nametnuo izvođač radova sa kašnjenjem, odnosno TTU Energetik koji je u većinskom vlasništvu Elektroprivrede BiH, pokrenuo proizvodnju na otkrivci. Tome su doprinijeli pritisci sindikata i nadzorno-tehničko osoblja rudnika koje je ustvrdilo da postoje mogućnosti za dalji rad", kaže za Klix.ba Zuhdija Tokić, predsjednik Sindikalne organizacije Rudnika uglja Kreka.
Tuzlanski rudari, posredstvom sindikata upravi rudnika i Elektroprivredi BiH poručuju da precizno moraju reći kakvu Kreku žele. Odnos Elektroprivrede BiH prema Kreki ilustrativno prikazuju kroz neispunjavanje investicijskog ciklusa koji je ranije definisan, ali i sporazuma koji je 19. maja ove godine potpisan između Samostalnog sindikata radnika rudnika FBiH i spomenutog javnog preduzeća.
"Sindkat i rudari Kreke nisu nikada bili jedinstveniji u tome da svoje odgovore daju proizvodnjom. Spremni smo je dati u potpunosti, svjesni činjenice da ne možemo ništa dalje tražiti ukoliko je ona mjesečno ispod 150 hiljada tona. Isto tako znamo da oni koji odlučuju o nama, ukoliko barem one elementarne stvari koje su potrebne za proizvodnju ne omoguće rudaru, ne mogu očekivati ni dobar proizvodni rezultat", navodi Tokić.
Rudari poručuju da se njihova agonija i dalje nastavlja, naglasivši da odnos koji imaju od uprave rudnika, ali i Elektroprivrede BiH ne zaslužuju ni Kreka, ali ni njeni zaposlenici.
"Rudari nisu naivni i nepismeni, već vide kako i na koji način se ophodi prema njima. Mi nikad nećemo dozvoliti da kroz pravilnike o radu i radnom učinkom dostignuti nivo prava bude umanjen. Nama je svaki mjesec upitna plaća i ona je kao takva bila i kada smo imali proizvodnju od 190 hiljda tona. S aktuelnom cijenom uglja koja se nama diktira, koliko god da budemo proizvodili više od zacrtanog plana, poslovat ćemo u gubitku", dodaje Tokić.
Prema informacijama koje su ranije iz Kreke navedene za naš portal, uzroke katastrofalnog augustovskog rezultata treba tražiti i u masovnom odsustvu uposlenika s posla. Naš izvor ukazuje na to da je od prosječno 2.100 uposlenih, u augustu svaki dan, po raznim osnovama, u prosjeku s posla odsustvovalo njih 800, od čega na bolovanja otpada 10 posto ukupnog broja uposlenih. To iz sindikata kategorično odbijaju, navodeći da ih takvi podaci bole.
"Kaže se da je 800 ljudi odsutno, bez da se istakne da otprilike 640 radnika rudnika Mramor ne radi subotom i nedjeljom, kao ni glavna direkcija rudnika, ali i direkcije ogranaka, kao ni radionice. Uvođenjem nelegalne i nelegitimne odluke o prekidu rada gdje su naumili da takvi radnici imaju 60 posto primanja stanje je postalo još teže. Koliko je to apsurdna činjenica pokazuje podatak da radnik koji napravi težu povredu discipline dobija 70 posto od osnovice, a onaj koji je na bolovanju 80 posto", pojašnjava Tokić.
Tokić navodi da Kreka danas nažalost nema precizno i jasno definisane pravce kretanja, niti ima osnovu za planiranje proizvodnje.
"Samo se može zamisliti u kakvoj mi sredini radimo. Za godinu i po danas su promijenjena četiri direktora, tako da je naš svaki radnik izbezumljen. Na terenu imamo odlazak mladih i sposobnih ljudi. Rudnik Kreka će, nažalost i uz dobijanje mehanizacije, ostati bez adekvatne radne snage koja će dogovoriti radnim zadacima koji su potrebni za opstanak energetskog sektora", kaže Tokić.
Problemi u kojima se nalazi Kreka već okvirno mjesec dana isplivavaju na površinu, a agonija i dalje traje. U proteklih desetak dana sastanka između uprave i sindikata nije bilo, što pokazuje da se izasku iz krize ne nazire kraj.
"Mi smo otvoreni za dijalog, međutim njega ovdje nema. Ovdje su u pitanju instrukcije koje se našem direktoru daju iz Elektroprivrede BiH. Vrijeme će pokazati da je to bilo strahovito opasno i loše po naš rudnik. Ovakvo stanje sigurno ne može dugo trajati. Glavni cilj nismo dokučili, ali ga naziremo i vjerovatno je riječ o tome da se rudnik zatvori proglašenjem stečaja, zatim da se uvedu privatnici, kako bi se pokazalo da oni mogu raditi, a mi ne. Ali, sindikat ima odgovor na to", zaključio je Tokić.