Naime, budući da su ranije stekli uvjete za penzionisanje, prije preuzimanja mandata u državnom parlamentu, udovoljavanje njihovom zahtjevu, odnosno njihov odlazak u penziju kao državnih zastupnika, makar tamo bili i jedan dan, bi značio da imaju pravo na otpremninu koju bi naplatili iz državnog budžeta blizu 30.000 KM.
U slučaju da su postali profesionalni zastupnici prije penzionisanja mogli su dobiti otpremninu, potom "zamrznuti" penziju te se profesionalizirati i nastaviti primati plaću državnog parlamentarca.
Škaljić u izjavi za Klix.ba tvrdi da to nisu uradili zbog otpremnine koja iznosi šest neto plaća, što im prema važećem zakonu pripada ukoliko bi otišli u penziju kao državni parlamentarci.
Kako saznajemo, nakon što ih je Administrativna komisija u državnom parlamentu odbila, podnijeli su zahtjev Komisiji u Federalnom parlamentu da se završi papirologija radi penzionisanja, gdje je otpremnina mnogo manja.
"Svi zastupnici SBB-a u Parlamentu BiH su podnijeli zahtjev za profesionaliziranje iz potrebe da se posvetimo tom poslu. Mi smo prenijeli dokumentaciju iz Federalnog parlamenta, ali su nas upozorili, s obzirom na to da Đonlagić i ja ispunjavamo uvjete po godinama za penziju, da prvo moramo podnijeti zahtjev za penzionisanje. Mi smo kao građani podnijeli zahtjev za penzionisanje, u međuvremenu taj proces teče u PIO-u, a u državni parlament smo primljeni kao profesionalni zastupnici", objašnjava Škaljić.
Što se tiče mogućnosti da su bili svjesni da se prvo trebaju penzionisati prije reguliranja statusa u državnom parlamentu te njihove navodne namjere da im je cilj bio uzeti otpremninu, Škaljić kaže da za takvo što nema argumenata.
"Za takve stvari nema argumenata, to su zakonske kategorije i mi tu personalno nemamo utjecaja", kazao je Škaljić.
Slične stvari su se dešavale i u ranijim sazivima Parlamenta BiH gdje su zastupnici dobijali otpremnine nakon penzionisanja, a potom odmah već nakon nekoliko dana zamrzavali penzije te se profesionalizirali i dobijali plaće od nekoliko hiljada maraka.