Skokom bez aplauza sa Starog mosta u Mostaru odata počast žrtvama genocida u Srebrenici
Tačno u 11 sati i sedam minuta sa Starog mosta je izveden skok bez aplauza u ledenu Neretvu, nakon što su za nevine žrtve bačeni ljiljani u tu rijeku, a potom je ispod luka UNESCO-ovog spomenika na šlaufima pušten simbolično veliki cvijet Srebrenice, dok su učenici Medrese pjevali Srebrenički inferno koji je odjekivao starom gradskom jezgrom.
Oko stotinu mostarskih školaraca na platou ispod Strog mosta u to vrijeme je u majicama sa simbolom Srebrenice i ljiljanima u ruci stalo u položaj kojim je ispisan broj 8372 koji simbolizira broj žrtva Srebrenice koji još nije konačan.
Predsjednik kluba skakača u vodu Mostari Lorens Listi ističe kako svake godine mostarski skakači 11. jula u 11 sati i sedam minuta obilježe stradanje nevinih žrtava genocida u Srebrenici sa skokom bez aplauza sa ciljem da se to nikada ne zaboravi i nikada više ne ponovi.
"I ove godine smo obilježili ovaj dan i dok je 'Mostara' i Mostara mi ćemo na svoj način da obilježavamo ovaj dan", kazao je Listo za Klix.ba.
Omer Salčin koji je jedan od organizatora proširenih programskih aktivnosti obilježavanja 26.godišnjice genocida u Srebrenici kaže kako je cilj uključiti što više mladih ljudi, pa je tako oko desetak organizacija učestvovalo u obilježavanju najtragičnijeg dana u historiji BiH.
"Svi znamo koliko je bitno da obrazujemo mlade i da im se ispriča šta se desilo kako se više ne bi ponovio", kazao je Salčin.
Dženan Duraković koji je jedan od inicijatora proširivanja programskih aktivnosti u rodnom Mostaru smatra veoma važnim proširivati aktivnosti obilježavanja ovog značajnog dana.
"Ovo je najtragičniji dan u historiji Bosne i Hercegovine i svakako da ovakve događaje treba pričati i prenositi djeci. Klub skakača u vodu Mostari ovaj događaj obilježava 26 godina i bez njih ne znam dali bi se iko dugi sjetio da obilježava ovaj dan.Ali dolazi vrijeme kad djeci treba objasniti šta se sve dešavalo ovdje, kroz ovakve programe kada dobivamo čizmu u lice ili usta od nekih koji poriču presude haškog tribunala i čini mi se ponosni su na ono što su uradili 11. jula u Srebrenici 1995. godine. Ipak se trebamo držati budni da se Srebrenica više nikada nikome ne ponovi", kazao je Durković.
Inače u Mostaru se povodom obilježavanja godišnjice genocida u Srebrenici kroz brojne druge aktivnosti govori o značaju ovoga dana sa željom da se zločini koji su počinjeni ne zaborave i ne ponove više nikada.