Školski direktori podnose ostavke nakon odluke o gašenju škola u Krajini
"Ponukana zvaničnim dopisom Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta o ukidanju područnih škola 'Zmajevac' i 'Vilenjača', najavljenog otpuštanja nastavnog i pomoćnog osoblja sa značajnim radnim iskustvom, odlučila sam da podnesem ostavku na mjesto direktora JU OŠ 'Stijena', jer ne mogu i ne želim sebi dozvoliti da ja budem ta koja će potpisati otkaze svojim radnim kolegma, a niti sudjelovati u ukidanju škola", napisala je između ostalog direktorica JU OŠ "Stijena" Ajka Toromanović.
Toromanović je dodala i da su reforme u školstvu ali u svim drugim oblastima poput visokog obrazovanja, zdravstva, javne uprave neophodne, ali da krenuti prvo u reforme obrazovnog sektora u osnovnim i srednjim školama nije niti ispravno niti moralno.
Navela je da radnici u obrazovanju nisi krivi za manjak učenika, odlazak stanovništva i mladih, promjenu demografske slike u lokalnim zajednicama i društvu uopće.
"Nikakve mjere ne mogu se donositi jednostrano, ultimativno, nedemokratski, već za to služi razgovor, usaglašavanje stavova i mišljenja, a što je u ovim mjerama Vlade USK-a u potpunosti izostalo. Vjerujem da će budućnost pokazati da sam ispravno pustupila", napisala je Toromanović u ostavci.
Podsjećamo, u Unsko-sanskom kantonu trenutno postoje 74 centralne i 120 područnih škola, a nakon implementacije predloženih mjera, u USK trebalo bi biti zatvoreno ukupno 39 škola, a najviše područnih. U praksi to znači da će bez posla ostati 229 učitelja i nastavnika, ali sigurno i određeni broj ostalog osoblja poput domara, higijeničarki i slično.