Ima li promjene narativa
45

Skoro su dvije godine od kada je Inzko zabranio negiranje genocida, a kakva je situacija danas?

M. G.
Foto: Klix.ba
Foto: Klix.ba
Bivši visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Valentin Inzko prije tačno dvije godine donio je odluku o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine, koji propisuje krivičnu odgovornost za negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca.
Odluka je donesena 23. jula, nakon obilježavanja 26. godišnjice genocida u Srebrenici, a iz Tužilaštva BiH reagirali su da će se pozabaviti slučajevima negiranja genocida. Međutim, dvije godine kasnije, nastavljeno je negiranje genocida i kontinuirano veličanje ratnih zločinaca, posebno u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska.

"Moja savjest nalaže da nemam pravo prekinuti svoj mandat dok se veličaju pravosnažno osuđeni ratni zločinci. Nemam pravo ignorirati presude Haškog tribunala koji je osnovalo Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda, a ja sam zadužen za civilnu implementaciju mira", rekao je tada Inzko, objašnjavajući zašto je posegnuo za bonskim ovlastima na kraju svog mandata.

Bio je to rijedak trenutak kada je visoki predstavnik mogao preuzeti inicijativu u interesu istine i tranzicijske pravde, a motivacija za takav potez bila je da zaštiti preživjele članove porodica ubijenih u genocidu od retraumatizacije uzrokovane poricanjem genocida.

No kakva je situacija dvije godine kasnije?

Tužilaštvo BiH je, kako smo i ranije pisali, dobilo veliki broj prijava, uglavnom građana protiv pojedinaca koji su u javnom prostoru negirali genocid. Formirano je nekoliko predmeta, međutim nije podignuta niti jedna konkretna optužnica.

Ovo se posebno može primijeniti na izjave koje je danas dao načelnik Općine Srebrenica Mladen Grujičić, koji je u svojim nedavnim izjavama, iako nije direktno negirao genocid u Srebrenici, svakako to insinuirao iznoseći gnusne i neutemeljene optužbe na račun majki Srebrenice.

"Ogromna većina tih žena ne živi u Srebrenici, nego imaju zgradu u Potočarima. Jedan broj tih žena je postao prebogat. Kada idu da 'govore' svoju istinu o ratu u BiH, većina nosi 'bubicu' u uhu, pa ima smiješnih događaja kada ne čuju šta im sufliraju", rekao je Grujičić.

Ako je suditi po dosadašnjoj indolentnosti Tužilaštva BiH, i ova će izjava, data uoči obilježavanja najvećeg zločina na tlu Evrope nakon Drugog svjetskog rata, proći bez ikakvih sankcija.