Skupština ZDK podržala izmjene Zakona o visokom obrazovanju i stavila ga u redovnu proceduru
Pojasnio je kako će, na ovaj način, biti dovoljno vremena da svi oni koji su protiv opravdaju svoje mišljenje i daju činjenice na svoje neosnovane izjave da se ulazi u autonomiju Univerziteta u Zenici te da se time narušavaju akademske slobode, ali i da će se po iznošenju činjenica, s obje strane, kritičari postidjeti.
Ovaj prijedlog ministra Mušije da se ide po redovnoj proceduri i da umjesto forme prijedloga izmjene budu predložene kao nacrt je usvojen sa 30 glasova "za", jednim uzdržanim te će svako imati priliku u narednih 15 dana iznijeti svoje mišljenje na planirane izmjene Zakona o visokom obrazovanju ZDK.
"Bilo je određenih nejasnoća pa i refleksija sa strane koje su bile konstruktivne. Mi smo amandmanima neke stvari koje su bile u prvobitnom prijedlogu popravljali. Bilo je i poziva sa UNZE koji su bili konstruktivni pa smo i to izmijenili kako bismo došli do prijedloga koji će biti najbolji i najpravedniji", kazao je Mušija.
Dodao je da su zbog nedostatka vremena da se zastupnici upoznaju s ovim Zakonom ne ide po hitnom postupku već po redovnoj proceduri.
Između ostalog kazao je da Senat smjenjuje rektora, a ne Upravni odbor te da će UO reagovati samo ako to ne uradi Senat s obzirom na opravdane razloge za smjenu. Također, dodao je da je obrisan Amandman kojim se rektor razrješava dužnosti donošenjem novog Zakona.
Iz SDP-a su poručili da bez obzira po kojoj proceduri idu ove izmjene Zakona da se njime ukida autonomija, akademska sloboda te da se politika uključuje.
"Nigdje nisam vidio da UO razrješava rektora univerziteta, u drugima to stoji da UO predlaže razrješenje Senatu, a kod nas stoji da će UO to uraditi u roku od 15 dana ako ne uradi Senat što je suprotno propisima koji uređuju ovu oblast", kazao je zastupnik SDP-a Damir Memić.
Nakon diskusije u kojoj su zastupnici vlasti i opozicije iznijelo svoja mišljenja, prisutnima se obratio i rektor UNZE Jusuf Duraković koji se zahvalio Vladi što su mu pružili priliku da se obrati i što je odlučeno da ide kao Nacrt.
U svom obraćanju je ukazao ponovo na stavove menadžmenta koji su od ranije poznati, a tiče se narušavanja institucionalne autonomije.
Duraković je pozvao vladu da pomogne Univerzitetu, da dođu i da razgovaraju o svim problemima.
Premijer kantona Nezir Pivić je u svom obraćanju zastupnicima kazao da je cilj jačati Univerzitet u Zenici te da je ovo potpuno liberalan zakon, koji je uporedio i sa drugim zakonima evropskih univerziteta, a kojim se uvodi finansijska kontrola i ne ulazi u akademske slobode.
Na kraju je Skupština sa 23 glasa "za" i devet suzdržanih dala podršku tome da Nacrt ide na javnu raspravu u trajanju od 15 dana te da će biti dostupan svima.
Skupština je zadužila ministarstvo da uzmu sve prijedloge, stavove, mišljenja radnih tijela i svih učesnika rasprave i da podnesu izvještaj Skupštini.