Slučaj koji je uzdrmao BiH još nije iznjedrio ništa: Nema optužnice protiv Debevca i Mehmedagića
Njih dvojica su iza rešetaka u državnom zatvoru u Vojkovićima proveli tri mjeseca, a pušteni su početkom marta s obzirom na to da zbog krivičnih djela koja im se stavljaju na teret nisu mogli duže od toga ostati iza rešetaka.
Za krivična djela kod kojih je propisana kazna zatvora do 10 godina, osumnjičeni mogu u pritvoru ostati najduže tri mjeseca, a za teža krivična djela - do šest mjeseci u pritvoru. Krivična djela koja se njima dvojici stavljaju na teret pojedinačno ne prelaze 10 godina zatvora.
Nakon puštanja iz pritvora, Debevcu i Mehmedagiću su određene mjere zabrane. One su im odlukom Suda ukinute u maju.
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine sve to vrijeme radi na optužnici, ali ona još uvijek nije podignuta, iako je od početka akcije prošlo godinu dana.
Optužnica protiv Vasvije Vidović
Nakon što je pokrenuta ova akcija, već je podignuta jedna optužnica i to protiv advokatice Debevca Vasvije Vidović. Tužilaštvo Bosne i Hercegovine podiglo je 18. aprila optužnicu protiv Vidović zbog sprečavanja i prikrivanja dokaza u predmetu protiv njenog branjenika. U optužnici se navodi da je Vidović 18. decembra prošle godine, kada je pozvana u prostorije Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) u Istočnom Sarajevu, kako bi zastupala tada uhapšenog Debevca, sakrila njegov telefon u torbu, iako je, kako se navodi, znala da telefoni osumnjičenih trebaju biti privremeno oduzeti po naredbi Suda.
Tužilaštvo tvrdi da je to učinila nakon što joj je omogućeno da komunicira sa osumnjičenim u posebnim prostorijama, bez prisustva policijskih službenika, svjesna svojih protivpravnih radnji i sa ciljem da oteža dokazivanje krivičnih djela u postupku.
Navode optužnice Tužilaštvo će dokazivati pozivanjem pet svjedoka i prilaganjem 15 materijalnih dokaza.
Šta je rečeno na ročištima
U svome izlaganju tužiteljica Jolović je navela kako se Debevec kao prvoosumnjičeni i Mehmedagić kao drugoosumnjičeni terete za zloupotrebu položaja i krivotvorenje službene isprave. Navela je i kako se suočila sa opstrukcijama u prikupljanju dokaza.
Na prvom ročištu za određivanje pritvora tužiteljica je navela kako se Debevec kao prvoosumnjičeni i Mehmedagić kao drugoosumnjičeni terete za zloupotrebu položaja i krivotvorenje službene isprave. Navela je i kako se suočila sa opstrukcijama u prikupljanju dokaza.
Tužiteljica je navela kako su nestala tri sudska spisa sa više naloga koje se odnose na posebne istražne radnje, a koje se odnose na prisluškivanje službenog broja dežurnog sudije Suda Bosne i Hercegovine. Prema tvrdnjama Tužilaštva u tri nestala spisa nalazilo se najmanje 10, a vjerovatno i više naloga. Zahtjeve za poduzimanje radnji koje se odnose je podnio tadašnji direktor OSA-e BiH, a odobrio ih je tada predsjednik Suda BiH Ranko Debevec.
Naime, kako navode iz Tužilaštva, OSA je u augustu 2020. godine zahtjeve sudu izdala na osnovu informacija da je nepoznati sudija državnog suda sjedio u kafani i tražio mito, a da je izvor koji je dao tu informaciju rekao da je sudija kao kontakt dao službeni broj telefona dežurnog sudije. Drugi zahtjev OSA-e se odnosio na produžavanje mjere za drugi broj dežurnog sudije. U periodu u kojem je vršen nadzor broj dežurnog sudije je koristilo najmanje sedam različitih sudija.
Tužiteljica je navela da je svjedok koji je uposlenik OSA-e BiH rekao da je dogovoreno da će se ovaj zahtjev za prisluškivanje odobriti.
Dalje, tužiteljica je navela kako je Mehmedagić nazvao Debeveca i kazao mu "dolazi zahtjev, završi odmah", te da su osim službenog telefona dežurnog sudije pod nadzor stavljeni i neki zaposlenici Tužilaštva. Prema tvrdnji Jolović na ovaj način su osumnjičeni htjeli da nadziru predmete u kojima su spomenuti.
Jolović je kazala da Debevec i Mehmedagić imaju umišljaj i dogovor za prikrivanje dokaza, ali i za sprečavanje prikupljanja dokaza. U zahtjevu za određivanje pritvora kao razlozi su tada navedeni opasnost od uticaja na svjedoke i prikupljanje dokaza.
Jolović je navela da je Debevec u prostorijama SIPA-e 18. decembra nastupao sa pozicije sile i moći i da je kazao nekome od prisutnih lica "ja ću se izvući iz ovoga, a ti vidi šta ćeš".
Na ročištu za produženje pritvora, od 16. januara, Tužilaštvo je iznijelo nove informacije. Prenijelo je iskaz svjedoka gdje se tvrdi da su nezakonito praćena dva telefona sudija. Svjedok koji radi u sudu tvrdi da je sugerirao predsjedniku Suda da bi ova praćenja telefona mogla biti nelegalna jer je saslušanje upisano za N. N. osobu. Svjedoci tvrde da je u Sudu bez evidentiranja blizu 60 naloga za provođenje mjera OSA-e koji su kasnije izbrisani iz evidencije. Po nalogu Debeveca ti nalozi su uništeni.
Debevec donio odluku da se državnom tajnom proglasi način izdavanja podataka iz sistema Suda BiH. To znači da svjedoci ako budu pozvani da svjedoče o ovim radnjama, ne mogu svjedočiti.
Debevec je nakon privođenja iskoristio poziv da nazove sekretaricu i rekao joj da iz prostorija Suda iznese knjigu evidencije što je ona i uradila. Naredio je i brisanje podataka iz računara Suda.
Tužilaštvo tvrdi da su Debevec i Mehmedagić telefone prisluškivali da vide hoće li se u predmetima koji su pred sudom pomenuti jedno političko lice, no nije navedeno koje.
Na ročištu se kratko obratio i sam Debevec.
"Ovo je igranje sa mojom sudbinom. Molim da se poštuju moja ljudska prava. Nisam vise utjecajan u pravosuđu, ljudi samo mogu bježati od mene", kazao je Debevec.
Automobil i sat na poklon
Tužilaštvo je u februaru, također na ročištu za produženje pritvora, navelo kako je Debevec primio na poklon automobil autokuće iz Ljubuškog "Kramar" protiv koje se u periodu od 2019. do 2021. godine vodio veliki broj postupaka pred Sudom BiH. On je navodno uzeo automobil Polo u vrijednosti od oko 15 hiljada KM. Debevec je ovo vozilo registrovao na ime sestre svoje supruge, a ona je dala iskaz i rekla da nikada nije kupila taj automobil i da ju je Ranko Debevec zamolio da registruje na njeno ime. U svom daljem izlaganju, tužiteljica Bojana Jolović je kazala kako je ovo auto bilo nemoguće pronaći nakon 20. decembra (tada je, inače, određen pritvor Debevcu i Mehmadiću) te da je posljednji put viđen na jednoj raskrsnici prema Sokocu. Daljim radnjama u daljoj istrazi, auto je pronađen u servisu "Terzić", prikriven folijom.
Treća tačka se odnosi na bjegunca od hrvatskog pravosuđa, bivšeg prvog čovjeka zagrebačkog Dinama Zdravka Mamića koji je dao iskaz u SIPA-i.
Istražitelji nisu utvrdili kada su se sastali jer je Debevec skoro sve svoje sastanke i putovanja označavao kao oznaku povjerljivo i DKPT nema podatak kada su putovali u Grude. Inače, predsjednika Suda BiH u svim službenim putovanjima vozi službenik Direkcije za koordinaciju policijskih tijela.
Debevec je navodno od Mamića primio poklon, a riječ je o satu u vrijednosti 15.000 eura i Zdravko Mamić je rekao istražiteljima SIPA-e da je to "simbolični poklon" koji je dao predsjedniku Suda BiH u vrijeme postupaka ekstradicije koji su vođeni protiv njega jer je, kako je rekao, "znao da je dobro imati predsjednika suda na svojoj strani za vrijeme tih postupaka".
"Sat od 15.000 eura nikako ne može biti simboličan poklon", riječi su tužiteljice Jolović.
Inače, Debevec je suspendovan sa pozicije predsjednika Suda BiH u decembru prošle godine.