Odlučuje Vijeće ministara
11

Slučaj Zorana Galića postaje sve veći problem: Zašto treba biti smijenjen, a ne razriješen

S. H.
Bjegunac od pravde Zoran Galić (Foto: A.L./Klix.ba)
Bjegunac od pravde Zoran Galić (Foto: A.L./Klix.ba)
Zoran Galić, zamjenik direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) trenutno je u bjekstvu i nalazi se u Hrvatskoj. Početkom jula je trebao biti uhapšen u akciji "Kings" zbog sumnje u zloupotrebu položaja i drugih krivičnih djela. Uprkos tome što ga potražuje Tužilaštvo BiH, on još nije smijenjen.

Da slučaj bude interesantniji Vijeće ministara već u dva navrata razmatra opciju njegovog razrješenja. Naime, Galić se iz Hrvatske javio posredstvom advokata i službeno zatražio da bude razriješen. To pravda tvrdnjom da je na bolovanju te da je ispunio uslove za penziju.

U međuvremenu je zasjedao i Nezavisni odbor te usvojio zaključak da Galić može biti smijenjen ili razriješen te zaključak uputio na odlučivanje Vijeću ministara BiH. U zadnjih sedam dana Vijeće ministara je dva puta raspravljalo o Galiću, ali bez odluke. Posljednja je od jutros kada je saopćeno da nije bilo kvoruma za odlučivanje o zahtjevu Galića da bude razriješen.

No, velika je razlika kako će postupiti Vijeće ministara. Ako izglasaju razrješenje, izaći će u susret bjeguncu Galiću koji je i sam to zatražio i omogućiti mu da krene u ostvarivanje penzije. No, ako ga smijene zbog činjenice da je protiv njega pokrenut proces, zbog činjenice da je u bjekstvu i da je za njim raspisana potjernica, država će pokazati da radi u interesu pravde i države.

Razrješenje Galića, dok je u bjekstvu bila bi loša poruka za pravdu i rad bh. pravosuđa. Država bi praktično bila ponižena. Bez obzir ana neke argumente da bi Galić mogao tužiti državu ukoliko bud esmijenjen i da bi mogao dobiti odštetu, smjena je u ovom slučaju jedina logična mjera ukoliko država hoće da stavi institucije i vladavinu prava na prvo mjesto.

Jer, ukoliko Galić tvrdi da je zdravstveno spriječen, on po zakonu može biti 40 dana na bolovanju bez ikakvog posebnog dokaza. No, sve preko toga Galić mora dokazati komisijiski i mora se lično pojaviti u BiH kako bi to dokazao. A naravno, njegov dolazak u BiH znači i da bi bio dostupan bh. pravosuđu.

"Bjegunac od bh. pravosuđa mora biti smijenjen s dužnosti, a ne razriješen čime bi mu se omogućila isplata ogromne otpremnine. Ko god se u Vijeću ministara BiH bude zalagao i glasao za razrješenje umjesto za smjenu, radi direktno protiv interesa države BiH", napisao je nedavno federalni zastupnik iz SDP-a Damir Mašić.

S druge strane u prilog tezi zašto je smjena jedina logična opcija ide i to što bi Galić eventualno u budućnosti teško mogao biti imenovan na neku visoku funkciju jer je otpušten iz državne službe. Podsjetimo, jedan od uslova za prijem u državnu službu je da kandidat nije otpušten iz državne službe .

Ukoliko bi bio razriješen Galić bi zakonski ponovo nekada u budućnosti mogao biti imenovan, ako se, uslovno rečeno, odbrani na sudu.

Zanimljivo je da je nedavno u parlamentarnu proceduru upućen prijedlog izmijena Zakona o policijskim službenicima prema kojem i penzioner, odnosno osoba koja ispunjava uslove za penziju može doći na čelo FUP-a ili zamjenika FUP-a. To podržava i HDZ, što govori da nemaju kadrova koji mogu biti imenovani, a Galić je do sada visoko kotirao u tim planovima.

Razrješenje Galića bila bi nagrada osobi koja je praktično u bjekstvu od pravde i to u predmetu visoke korupcije. Smjena bi bila jedina ipsravna odluka i podrška radu institucija. A kako će se ministri u Vijeću ministara postaviti prema ovom slučaju tek treba da se vidi. No, izlazak u susret Galiću, kako bi se u bjekstvu mogao penzionisati je kao da Vijeće ministara izađe u susret svakom drugom bjeguncu koji bježi od pravde. Na ovom pitanju će se testirati i odnos prema državni i državnim institucijama.