U suprugovoj stanici
138

Službenica Općine Srebrenica građanima popunjavala formulare za državljanstvo Srbije

N. V.
Foto: Klix.ba
Foto: Klix.ba
Ispred veterinarske stanice u Srebrenici su tokom proteklih vikenda desetine građana ispunjavali formulare potrebne za dobijanje državljanstva Republike Srbije. Radio Slobodna Evropa je razgovarao sa službenicom Općine koja je građanima popunjavala te formulare.
U prethodna tri vikenda, ispred inače zatvorene veterinarske stanice u Srebrenici, tokom dana se okupljao veći broj građana, a riječ je o onima koji su tu došli da popune formulare za srbijansko državljanstvo, koje zatim predaju u policijsku stanicu. Cilj je dobiti državljanstvo po ubrzanoj proceduri, a zauzvrat bi građani trebalo da glasaju za Aleksandra Vučića i SNS na predstojećim izborima.

Novinar RSE je ispred navedene lokacije uočio 50-ak automobila sa bh. registarskim tablicama, a unutar veterinarske je zatekao zaposlenicu Općine Srebrenica u pisarnici Jelenu Janjić, čiji suprug je zapravo i vlasnik nekadašnje veterinarske stanice, u kojoj građani sada popunjavaju formulare.

"Radim kao privatno lice, popunjavam obrasce i ništa drugo", kazala je ona, a na pitanje kako je došla na ideju da popunjava obrasce, odgovila je da "ta ideja traje godinama".

"Nije se niko pitao zašto i kako. Konzulat o tome odlučuje, samo ljudima popunim obrasce i ništa drugo. Obrasci imaju na internetu, to je dostupno svakom", rekla je Jelena, ne želeći odgovoriti na pitanje za koliko je građana do sada popunila obrasce za dobijanje srbijanskog državljanstva.

Načelnik Općine Srebrenica Mladen Grujičić je rekao da je upoznat sa tim što se dešava, ali da Općina nije uključena u taj proces i da ne zna ko je organizator. Policija je također utvrdila da Janjić popunjava formulare građanima, ali da protiv nje ne postoji kaznena prijava.

Informacije o popunjavanju formulara za državljanstvo u Srebrenici dolaze nedugo nakon što je jedan od lidera opozicije u Srbiji Dragan Đilas objavio snimke koji prikazuju veliki broj osoba iz Bosne i Hercegovine koji se prijavljuju u Beogradu i tako dobijaju državljanstvo Srbije po ubrzanoj proceduri.

S obzirom na sve što je do sada otkriveno o "brzim državljanstvima" jasno je da je riječ o organizovanoj proceduri iza koje stoje ambasade ili institucije Srbije.