Smajić: Evropska unija hitno i bezuvjetno mora pomoći BiH u ovoj katastrofi
"Za Bosnu i Hercegovinu, koja nema status kandidata, pristup fondovima je kompliciraniji", rekla je povjerenica EU za humanitarnu pomoć Kristalina Georgieva te dodala da će se za BiH potražiti drugi mehanizmi pomoći.
Analitičar i dugogodišnji dopisnik iz Brisela Zekerijah Smajić za Klix.ba ističe da su procedure i postupci djelovanja unutar EU vrlo precizno propisani, a provedba strogo kontrolirana.
"Prema slovu EU direktiva, BiH nije u istom položaju sa drugim zemljama regiona jer ima najnepovoljniji status u procesu pridruživanja. Zašto je to tako, posebno je pitanje. Ukratko, odgovornost za sadašnji, vrlo nepovoljan i neperpsketivan, položaj BiH na putu EU integracija snosi prvenstveno domaća politička i državna vlast zbog verbalnog 'za' a suštinskog 'protiv' Evropske unije", smatra naš sagovornik.
Dodaje međutim kako je odgovorna i evropska administracija "koja za više od dvadeset godina od sticanja nezavisnosti BiH nije mogla prepoznati specifičnosti postratnog stanja u naše zemlje u odnosu na druge zemlje regije". Prema njegovim riječima, to su teški, sistemski promašaji EU, prvenstveno Delegacije EU u BiH, Evropske komisije, komesara Stefana Fulea i visoke predstavnice za vanjsku politiku baronese Catherine Ashton.
"Posljedice dosadašnje nekonzistentne politike EU prema BiH i svađalačke politike u zemlji, vrlo transparentno se sada vide na primjeru nezapamćene katastrofe izazvane poplavama čije će se rane morati liječiti godinama i koje BiH sama zasigurno ne može zaliječiti. Bez velike i hitne pomoći cijele međunarodne zajednice, teška ekonomska i socijalna slika u BiH biće dramatično gora. Evropska unija mora pronaći mehanizme hitne pomoći Bosni i Hercegovini bez obzira na nepovoljan formalno-pravni položaj naše zemlje u procesu integracija", zaključio je naš sagovornik.