Pred sezonu požara
179

Solak: Civilna zaštita ne skladišti vrijednu vatrogasnu opremu kako se misli

Piše: R. D.
Foto: E. M./Klix.ba
Foto: E. M./Klix.ba
Direktor Federalne uprave Civilne zaštite Fahrudin Solak za Klix.ba je govorio o saradnji sa vatrogasnim jedinicama, nadležnostima u domeni vatrogasne djelatnosti, kao i čestim mišljenjima vatrogasaca da FUCZ skladišti vrijednu opremu koju ne koristi.

U nedavnom tekstu na našem portalu zapovjednik PVJ Čapljina Mate Jurković požalio se kako FUCZ skladišti opremu koja je vatrogascima na terenu neophodna. Solak demantira te navode te pojašnjava kako su vatrogasci Čapljine zaposlenici Profesionalne vatrogasne jedinice Općine Čapljina, koja je unutrašnja organizaciona jedinica Općinske službe civilne zaštite Općine Čapljina.

"Donošenjem Zakona o zaštiti od požara i vatrogastvu stvorene su pravne pretpostavke za ostvarivanje, između ostalih, ciljeva po pitanju organizovanosti i opremljenosti vatrogasnih jedinica u općinama/gradu i kantonu, pa su osnovni nosioci vatrogasne djelatnosti u Federaciji Bosne i Hercegovine postale profesionalne vatrogasne jedinice koje formiraju kantoni, općine ili gradovi, u okviru organa uprave civilne zaštite, a dopunske snage za tu djelatnost su dobrovoljne vatrogasne jedinice koje se mogu formirati u dobrovoljnim vatrogasnim društvima, vatrogasne jedinice u pravnim licima koje formiraju pravna lica i snage zaštite i spašavanja na svim nivoima vlasti u Federaciji BiH", kazao je Solak.

Podijeljena nadležnost

Dodaje da je nadležnost u oblasti vatrogasne djelatnosti u Federaciji BiH je podijeljena na način da su općina, grad i kanton osnovni nosioci organizovanja, pripremanja i provođenja vatrogasne djelatnosti, a Federacija BiH osigurava jedinstveno i efikasno funkcionisanje te djelatnosti na području Federacije.

"Federalna uprava civilne zaštite (FUCZ) ostvaruje saradnju sa kantonalnim upravama civilne zaštite i službama civilne zaštite općina i gradaova, u okviru kojih su situirane profesionalne vatrogasne jedinice. Organima za civilnu zaštitu općina i kantona pruža odgovarajuću stručnu i drugu pomoć, radi pravilnog i potpunog vršenja poslova, te se navedena saradnja može ocijeniti kao uspješna i zadovoljavajuća. Pošto je u Čapljini rečeno da FUCZ posjeduje određenu opremu (osam kompresora) u skladištima koju ne koristi, a koja je njima neophodna, moram kazati da nemamo osam kompresora za punjenje boca izolacionih aparata, nemamo ni dva već samo jedan star sedam godina koji koristi naš tim za spasavanje pod vodom. Od vatrogasne opreme imamo samo naprtnjače i odijela za uposlenike Uprave, odnosno ličnu zaštitnu opremu za pripadnike jedinice za gašenje požara na otvorenom prostoru (naprtnjače i metlanice)", izjavio je Fahrudin Solak.

Direktor FUCZ kaže kako materijalno–tehnička sredstva i oprema za gašenje požara s kojom raspolažu profesionalne i dobrovoljne vatrogasne jedinice, nedovoljne su za brze i efikasne akcije gašenja požara, pogotovo onih na otvorenom prostoru (šumski požari, požari na nepristupačnim terenima i miniranim površinama i dr.).

Vatrogastvo ima problem finansiranja

"Iako su obavezni, pojedini nadležni općinski i kantonalni organi još uvijek nisu formirali i organizovali odgovarajuće profesionalne vatrogasne jedinice u općinama i kantonama na način utvrđen Zakonom o zaštiti od požara koji je donešen u oktobru 2009. godine, a rok je bio godinu dana od njegovog donošenja. Opremljenost vatrogasnih jedinica je različita, u zavisnosti od ekonomske razvijenosti jedinica lokalne samouprave ili kantona u kojem su one organizovane. Prema raspoloživim podacima, na području Federacije BiH ima 478 različitih vrsta vatrogasnih vozila (navalna, kombinovana, cisterne, specijalna vozila za tehničke nesreće, prevoz tehnike i sl.). Vatrogasna vozila su različite starosti, većina vozila su stara 15 i više godina", kazao je.

Navodi kako je jedan od ključnih problema u oblasti zaštite od požara i vatrogastva problem finansiranja vatrogastva, zbog čega je FUCZ poduzela odgovarajuće mjere i aktivnosti, te je izmjenama Zakona o zaštiti od požara, koji je u proceduri donošenja, predložila novine kojim bi se poboljšala sistemska rješenja u pogledu finansiranja vatrogastva na cijelom području Federacije BiH.

Iz sezone poplava i snijegom zametenih mjesta brzo ćemo se izgleda prebaciti u sezonu požara, u Hercegovini već vatrogasci imaju dosta posla. Zanimalo nas je kakva je saradnja FUCZ i pojedinih vatrogasnih jedinica te da li bi ona mogla biti bolja.

Veliki požari su stalna prijetnja

"FUCZ vrši poslove utvrđene odredbom člana 22. Zakona o federalnim ministarstvima i drugim organima federalne uprave. U oblasti zaštite i spašavanja FUCZ vrši poslove utvrđene odredbom člana 26. Zakona o zaštiti i spašavanju. U oblasti zaštite od požara i vatrogastva Uprava vrši poslove utvrđene odredbom člana 13. Zakona o zaštiti od požara. FUCZ ostvaruje saradnju sa kantonalnim upravama civilne zaštite i službama civilne zaštite općina ili gradova u okviru kojih su situirane profesionalne vatrogasne jedinice kao unutrašnje organizacione jedinice općinske službe civilne zaštite. Prema tome, FUCZ organima za civilnu zaštitu općina i kantona pruža odgovarajuću stručnu i drugu pomoć radi pravilnog i potpunog vršenja poslova, te se navedena saradnja može ocijeniti da je uspješna i zadovoljavajuća", ocjenio je Fahrudin Solak.

Navodi kako su veliki požari stalna prijetnja i rizik s kojim se susrećemo, ne samo mi u Bosni i Hercegovini, odnosno Federaciji BiH, nego i većina zemalja u regiji, pogotovo u vrijeme požarne sezone koja traje od maja do septembra.

"Klimatski poremećaji i ovog ljeta nagovještavaju tešku požarnu sezonu. Takve najave ne odnose se samo na civilnu zaštitu, nego i na sve druge organe, jer zahtijeva angažiranje svih raspoloživih ljudskih i materijalnih resursa, prvenstveno na području jedinice lokalne samouprave za što efikasnijem poduzimanju mjera radi spašavanja ljudi i materijalnih dobara. Moramo osigurati i neka nova zakonska rješenja na nivou BiH kako bi se u funkciju gašenja požara stavili i državni resursi, uključujući i kapacitete Oružanih snaga BiH. Kad su u pitanju Oružane snage BiH, kojima inače treba odati priznanje za svu dosadašnju pruženu pomoć civilnim organima vlasti u zaštiti i spašavanju, smatram da ih treba dodatno opremiti novim sredstvima i opremom za gašenje požara otvorenih prostora", kaže Solak.

Solak ističe i činjenicu da kad je u pitanju gašenje požara otvorenih prostora, ne možemo zanemariti činjenicu da je Ustavni sud Federacije BiH proglasio neustavnim Zakon o šumama Federacije BiH koji je bio na snazi do 27.11.2009. godine. Prestankom važenja ovog Zakona prestali su da važe i podzakonski propisi koji su doneseni na osnovu njega. Prema presudi Ustavnog suda Federacije BiH od 06.12.2011. godine prestala je primjena i Uredbe o šumama koja se koristila kao zamjena za navedeni materijalni propis.

Preporuke pred požarnu sezonu

"Obzirom da je došlo do vakuuma zbog nepostojanja odgovarajućih propisa koji regulišu oblast šumarstva, kantoni su pristupili i donijeli kantonalne zakone o šumama, osim Hercegovačko–neretvanskog kantona. Bitno je napomenuti da je zaštita šuma, odnosno čuvanje šuma, uključujući i provođenje preventivne zaštite šuma od požara, zakonska obaveza kantonalnih organa, kantonalnih uprava za šumarstvo, odnosno kantonalnih šumsko-privrednih društava na koje navedene uprave potpisivanjem ugovora prenose nadležnost za gospodarenje šumama", pojasnio je.

FUCZ u skladu sa svojim ovlaštenjima, nastavlja njen direktor, pred nastupajuću sezonu, svake godine, pa i ove 2019. godine, jedinicama lokalne samouprave i kantonima upućuje preporuke za preduzimanje preventivnih mjera zaštite i spašavanja od prirodnih i drugih nesreća na području Federacije BiH.

"Tako i na ovaj način nosioci zaštite i spašavanja u jedinicama lokalne samouprave i kantonima na svim mjestima, objektima i prostorima koji mogu biti ugroženi, blagovremeno planiraju, organizuju i provode potrebne preventivne mjere zaštite od postojećih rizika i rizika u nastajanju. Preporučujemo im da intenziviraju odgovarajuće mjere zaštite i spašavanja u cilju smanjenja i ublažavanja rizika", kazao je direktor Federalne uprave civilne zaštite, Fahrudin Solak,