Sastanak je održan u proširenom sastavu, a na inicijativu Memorijalnog centra Kantona Sarajevo i Udruženja Žene žrtve rata Foča 92-95, s ciljem uključivanja drugih relevantnih udruženja koja zastupaju prava i interese preživjelih ratnog zločina silovanja.
Sastanku su prisustvovali federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić, direktor Memorijalnog centra Ahmed Kulanić, predstavnica Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini, predstavnici Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u BiH te predstavnice nevladinih udruženja.
Tokom sastanka ponovo je razmatrana mogućnost izgradnje spomenika na lokaciji pansiona Kontiki u Vogošći, logora tokom rata, koji nosi simboličko značenje zbog zločina počinjenih na tom mjestu, a muzeja u miru koji će na ovoj lokaciji izgraditi Memorijalni centar Kantona Sarajevo.
Na koncu ovo rješenje je i prihvaćeno, te je sada poznata lokacija spomenika žrtvama zločina silovanja u BiH.
"Najbolje je rješenje da prvi spomenik preživjelima silovanja bude, nakon skoro tri decenije čekanja, izgrađen uz muzej žrtvama torture, poznati Kontiki u Vogošći jer ćemo imati garanciju da će biti dijelom Memorijalnog centra koji kulturu sjećanja reanimira u obrazovnom procesu i ne dopušta da naša kolektivna, nacionalna
tragedija, stradanje i konačno, sjećanje, padnu u zaborav isključivanjem iz nastavnih programa. U konačnici, znat ćemo da će spomenik biti održavan i posjećivan te da će djeca kroz organizivane posjete učiti o strahotama koje su preživjele žene i djevojčice, ali i dječaci i muškarci u BiH tokom agresije. Zato je Kontiki najbolje rješenje. Simbolično i funkcionalno", zaključio je raspravu oko mjesta izgradnje spomen - obilježja ministar Delić.
Cilj je da spomen-obilježje bude dovršeno i otkriveno 19. juna 2025. godine, na Međunarodni dan borbe protiv ratnog zločina silovanja, ukoliko ne bude birokratskih prepreka, odnosno kašnjenja u pribavljanju neophodnih dozvola.
Jednoglasno je zaključeno da spomenik mora biti autentičan, bez etničkih oznaka, te da simbolizira sve žrtve ratnih zločina silovanja, bez obzira na etničku pripadnost, spol ili druge razlike.
Istaknuto je i da spomenik treba biti mjesto sjećanja, edukacije i podsjećanja na strahote koje su preživjele žrtve silovanja, ali i simbol podrške preživjelima i njihove borbe za pravdu. Izgradnju spomenika podržali su i Ambasada Sjedinjenih Američkih Država i Ujedinjene nacije u Bosni i Hercegovini, te će se projekt nastaviti u partnerstvu s navedenim organizacijama, s ciljem izgradnje trajnog simbola borbe protiv zločina silovanja u ratu i podrške preživjelima.
Federalno ministarstvo rada i socijalne politike posebno ističe da će, zajedno s partnerima, nastaviti raditi na ovom važnom projektu kako bi spomenik postao mjesto sjećanja, priznanja i osude zločina, kako bi se jasno poslala poruka cijelom svijetu da mir nema cijenu, saopćeno je iz ovog Ministarstva.