Sporni zaključci
27

Sporni dokument Vlade RS-a: Sankcije za entitetske institucije koje provode odluke Ustavnog suda BiH

Piše: M. G.
Arhivska fotografija
Arhivska fotografija
Vlada RS-a upoznala se sa informacijom o provođenju zaključaka Vlade RS-a sa sjednice održane 17. marta, kojoj su prisustvovali i predsjednik RS-a Milorad Dodik te članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović. Institucije RS-a su, kako saznajemo, jučer dobile dopis Ministarstva pravde RS-a sa ovim zaključcima.

Radi se o zaključcima koji predstavljaju nastavak institucionalnog udara na pravni poredak Bosne i Hercegovine.

Ove odluke uključuju pokušaje preuzimanja državnih nadležnosti, neustavno formiranje novih institucija te ignorisanje odluka Ustavnog suda BiH, što dodatno produbljuje političku krizu u zemlji.

Jedan od ključnih zaključaka Vlade RS jeste zaduženje Ministarstva unutrašnjih poslova RS da pripremi prijedlog zakona kojim bi se uredila granična kontrola i prelazak državne granice Bosne i Hercegovine na teritoriji entiteta. Ovakav potez predstavlja direktno kršenje Ustava BiH, koji jasno propisuje da su pitanja državne granice i granične kontrole isključiva nadležnost institucija Bosne i Hercegovine.

Također, Vlada RS je zadužila Ministarstvo pravde i Ministarstvo unutrašnjih poslova da do 19. marta preuzmu sudije, tužioce i službenike iz Republike Srpske zaposlene u Sudu BiH, Tužilaštvu BiH, Visokom sudskom i tužilačkom vijeću BiH (VSTV) te Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA). Ovaj potez ne samo da je pravno neutemeljen, već se direktno kosi s odlukama Ustavnog suda BiH, koji je već stavio van snage slične zakone Republike Srpske.

Vlada RS nastavlja s politikom ignorisanja odluka Ustavnog suda BiH, uprkos tome što je ovaj sud najviša pravosudna instanca u zemlji čije odluke su konačne i obavezujuće. U tom kontekstu, Ministarstvo pravde RS je zaduženo da kontinuirano prikuplja podatke o primjeni Zakona o neprimjenjivanju Zakona i zabrani djelovanja "vanustavnih institucija BiH i Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH na teritoriji RS". Ovi zakoni su, podsjećamo, već proglašeni neustavnim i stavljeni van snage odlukama Ustavnog suda BiH.

Također, Vlada RS je naložila Ministarstvu pravde da sankcioniše institucije i pojedince koji postupaju u skladu sa zakonima i odlukama donesenim na državnom nivou. To uključuje finansijske sankcije prema pravosudnim institucijama u RS koje poštuju odluke Ustavnog suda BiH, čime se vrši direktan pritisak na nezavisnost pravosuđa.

Još jedna sporna odluka odnosi se na osnivanje entitetske Agencije za lijekove i medicinska sredstva RS, čime se pokušava preuzeti nadležnost državne Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH. Ovaj potez je u suprotnosti sa Ustavom BiH i zakonima koji jasno propisuju da je oblast kontrole lijekova isključivo u nadležnosti državnih organa.

Pored toga, Ministarstvo finansija RS dobilo je nalog da obustavi finansiranje svih institucija koje ne budu primjenjivale zakone i odluke Narodne skupštine RS-a, iako su ti zakoni u suprotnosti s Ustavom BiH. Time se dodatno vrši pritisak na institucije koje djeluju u skladu sa ustavnim poretkom Bosne i Hercegovine.

U svjetlu trenutne političko-sigurnosne situacije, Vlada RS je zadužila Ministarstvo unutrašnjih poslova da angažuje maksimalne kapacitete za osiguranje štićenih ličnosti i objekata, što se može protumačiti kao priprema za moguće eskalacije i pokušaj gušenja pravosudnih i sigurnosnih institucija BiH na teritoriji RS-a.