Država na ispitu
347

Šta ako NSRS "zabrani odlazak" Miloradu Dodiku na Sud BiH i poništi djelovanje SIPA-e?

Piše: D. Be.
Narodna skupština Republike Srpske bi trebala zasjedati sutra (Foto: NSRS)
Narodna skupština Republike Srpske bi trebala zasjedati sutra (Foto: NSRS)
Narodna skupština Republike Srpske sutra bi trebala održati novu posebnu sjednicu čiji će dnevni red biti utvrđen na današnjem Kolegiju. Ukoliko se ispostavi tačnim ono o čemu se "šuška", država Bosna i Hercegovina i njene institucije će biti na ogromnom ispitu.

Zvanično - dnevni red još nije poznat, no nezvanične informacije govore da će vlast u RS-u krenuti na novi opasan put, možda i opasniji nego ikad.

Prva opcija je zabrana djelovanja SIPA-e, Tužilaštva BiH i Suda BiH na teritoriji entiteta RS. Druga opcija koja se razmatra jeste da NSRS-a "zabrani predsjedniku RS-a odlaske na suđenja na Sud Bosne i Hercegovine".

Ovo je zapravo ono što Milorad Dodik godinama najavljuje, ali sada je to sve izvjesnije zbog situacije u kojoj se nalazi i sve skučenijeg prostora za manevrisanje. Sudski proces je realnost koliko god pokušavao bježati od njega kao i finansijski udarci koje trpe on i njemu bliski ljudi što je plod američkih sankcija.

Dodik se ne može pomiriti s činjenicom da mu se sudi i da bi mogao biti osuđen dok mu "visi" još jedna optužnica u vezi sa načinom kupovine vile u Beogradu.

Njegova odbrana čini sve kako bi nastavak suđenja odgodili za nekoliko mjeseci na temelju operativnog zahvata koji je imao u privatnoj klinici 9. decembra u glavnom gradu Srbije.

S druge strane, sutkinja Sena Uzunović je, nakon prikupljene medicinske dokumentacije i vještačenja koje je obavio ovlašteni sudski vještak, naredno ročište zakazala za 25. decembra (prekosutra).

Ukoliko Sud BiH ne uvaži molbe odbrane za odgodu ročišta, a Dodik se ne pojavi na sudu, ova pravosudna institucija bi mogla izdati naredbu za Dodikovo privođenje odnosno dovođenje na ročište. Ukoliko bi u tom trenutku na snazi bio zaključak NSRS-a, to bi zakomplikovalo situaciju u do sada neviđenom scenariju.

To bi značilo da državna policijska agencija, državno tužilaštvo i sud nisu priznati na pola teritorije Bosne i Hercegovine. To bi bilo ostvarenje secesionističkih Dodikovih snova koje dugo sanja. Ono što je još važnije pitanje jeste koliko su institucije i agencije BiH spremne da odgovore na ovakve izazove i da li je ova opcija već razmotrena i napravljen operativni plan djelovanja.

Ako bi zaista pripadnici MUP-a Republike Srpske spriječili Sudsku policiju da privede Dodika ili spriječili SIPA-u da obavi zadatak po nalogu Tužilaštva BiH koje djeluje po naredbi Suda BiH, onda bi se cijela Bosna i Hercegovina našla u krizi kakva se ne pamti. Sada je država BiH na ispitu.

Ukoliko bi se propustio sankcionisati bilo koji nivo separatizma, a zabrana djelovanja državne policije i pravosudnih institucija to definitivno jesu, onda bi Dodiku i njegovoj politici bio otvoren put ka konačnom cilju koji su zacrtali.