Šta Bevanda predlaže Softiću: Loši odnosi SDA i HDZ-a cementiraju MMF-ovih 330 miliona eura
No, da dvije strane neće lako približiti stavove pokazuje vrijeme iza nas, a kako saznajemo i vrijeme koje je pred nama ne obećava mnogo.
Naime, ministar finansija i trezora BiH Vjekoslav Bevanda insistira na tome da Vijeće ministara usvoji odluku koja se odnosi na raspored sredstava instrumenata za brzo finansiranje (RFI). I to je jedini razlog zašto novac nije već mjesec na raspolaganju Federaciji BiH, Republici Srpskoj i Brčko distriktu. Na takav prijedlog ne pristaju ministri Bisera Turković (SDA), Fahrudin Radončić (SBB) i Sifet Podžić (DF).
Kako saznajemo, Bevanda je nedavno poručio i da je spreman podnijeti ostavku ukoliko ostali ministri i politički lideri smatraju da je on najveći problem u ovom procesu.
Ono što je interesantno jeste da Bevanda predlaže guverneru Centralne banke BiH Senadu Softiću da pusti novac s računa ka entitetskim ministarstvima finansija i da se tako otpetlja čvor. No istovremeno Bevanda ne želi staviti svoj potpis na takvu odluku. U krajnjem slučaju to bi moglo dovesti do Softićeve krivične odgovornosti ukoliko bi odigrao potez bez prethodne odluke Vijeća ministara BiH.
Softić na takvu igru očito neće pristati, baš kao ni predstavnici Bošnjaka u Vijeću ministara BiH koji pod svaku cijenu odbijaju Bevandin zahtjev pravdajući to ranijim ugovorenim aranžmanima s MMF-om kada je alokacija sredstava propisivana na način da se raspoređuju na entitete, odnosno entitete i Brčko distrikt, zavisno od konkretnog aranžmana. Nikada ranije kantoni nisu bili dio ugovora, kako sada predlažu HDZ-ovi kadrovi.
A da ovakva zategnuta situacija u FBiH ne odgovara ni drugom bh. entitetu potvrdila je sinoć i predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović. Ona je rekla da će RS morati da preduzme i određene pravne radnje kako bi se zaštitili.
"Ne bismo ušli u pravljenje takvog aranžmana da smo mislili da će biti ovakvih spekulativnih stvari i smicalica iza toga."
Da ni stranci u BiH poput američkog ambasadora Erica Nelsona i šefa Delegacije EU u BiH za sada ne uspijevaju omekšati stavove govori i podatak da su predstavnici SDA i HDZ-a održali već nekoliko sastanaka s međunarodnim zvačnicima, ali bezuspješno.