Oprečni stavovi
26

Šta će biti s budžetom Mostara i je li to nova kočnica za uspostavu vlasti

G. Š.
Gradska vijećnica Mostara (Foto: T. S./Klix.ba)
Gradska vijećnica Mostara (Foto: T. S./Klix.ba)
Usvajanje odluke o budžetu Grada Mostara u Parlamentu Federacije BiH je izazvalo međustranačke nesuglasice u tom gradu, ali i na višim nivoima i postaje jedan od predmeta uslovljavanja za implementaciju izbornog procesa.

Rasprava se vodi o tome hoće li federalna vlast donijeti odluku o budžetu grada Mostara ili će izmjenom zakona to prepustiti novoizabranim vijećnicima, dok se veliki broj budžetskih korisnika pita hoće li stranačke nesuglasice dovesti u pitanje isplatu njihovih plaća.

Zastupnica SDP-a Lana Prlić, koja već dvije godine pokušava amandmanom izmijeniti zakon kako bi se usvajanje budžeta Grada Mostara s federalnog nivoa spustilo na gradski nivo, tvrdi kako je ovo veoma značajno za funkcioniranje nove vlasti u Mostaru.

Podsjeća da je u Zastupničkom domu zakon prošao s njenim amandmanom da bude samo privremeno finansiranje, ali je u Domu naroda oboren taj amandman te je procedura vraćena u Zastupnički dom da odluči hoće li biti zakon biti usvojen u prvobitnom obliku ili s njenim amandmanom.

Ističe kako ova tačka dnevnog reda nije došla na red na 18. redovnoj sjednici Zastupničkog doma, kako je planirano, te da će biti razmatrana 2. februara, što je pred konstituirajuću sjednicu Gradskog vijeća Mostara 5. februara.

"Ja ću opet insistirati na svom amandmanu, da se donese odluka o privremenom finansiranju i da Gradsko vijeće Grada Mostara donese budžet, a ne Parlament FBiH", kaže nam Prlić.

Ako federalni parlament nametne budžet od 60 miliona Mostaru, to znači kako naglašava da će gradonačelnik ili gradonačelnica biti ništa više nego referent za finansije.

"Tražit ću pojedinačno izjašnjavanje da vidim imenom i prezimenom ko je glasao za to da se nametne budžet Gradu Mostaru koji realno ima legalno i legitimno izabranih 35 vijećnika u Gradskom vijeću. Time Mostar nije više grad slučaj, već grad u kojem budžet mogu donijeti vijećnici koje su izabrali građani Mostara", kazala je Prlić za Klix.ba.

Upravo zbog toga je Bh. blok u Mostaru odbio razgovore o uspostavi vlasti s Koalicijom za Mostar, koji su bili najavljeni za prošli ponedjeljak, navodeći da je nekorektno da o toj temi razgovaraju dan prije nego što SDA i HDZ donesu odluku o budžetu grada Mostara za 2021. godinu.

Predsjednik mostarskog SDP-a Arman Zalihić naglašava kako je paradoksalno da se usvaja budžet u Parlamentu FBiH pred samo održavanje konstituirajuće sjednice Gradskog vijeća Grada Mostara, gdje bi se trebao usvajati budžet.

"Ako su imalo ozbiljni ovi iz SDA i HDZ-a, mislim da bi se trebali povući i ostaviti da se na gradskom vijeću Mostara usvoji budžet", kazao je Zalihić.

Predsjednik mostarske SDA i zastupnik u Parlamentu FBiH Salem Marić ističe da budžet ne treba biti uslov za početak bilo kakvih razgovora, jer kako naglašava, budžet će svakako biti na Gradskom vijeću Mostara.

"Odluka o privremenom finansiranju može biti na gradskom vijeću. Federalni parlament jučer nije usvojio izmjene zakona o budžetu i naredna sjednica je tek u utorak, a prva sjednica Gradskog vijeća očekujem da će biti 5. februara. Mi odmah na prvoj sjednici ili nakon toga, možemo usvojiti odluku o privremenom finansiranju, budžet je samo izgovor", ističe Marić.

Tvrdi da su u SDA vezano za budžet Mostara željeli samo onemogućiti finansijske blokade.

"Mi smo razmišljali samo o tome da ne dođemo do ekonomske blokade Grada Mostara, a mi, klub SDA i ja u Parlamentu FBiH, smo glasali za prijedlog i amandman Lane Prlić, jer nam je bilo sasvim svejedno da li će ići odluka o privremenom finansiranju ili budžet, samo da Mostar ne dođe u finansijsku blokadu. To nam je bitno radi budžetskih korisnika u Mostaru, a mislim da to uopšte nije ozbiljna stvar koju mi u gradskom vijeću ne možemo riješiti", izjavio je Marić za Klix.ba.

Pozivi za razgovor o uspostavi vlasti su, kako poručuje, upućeni i ne vidi nikakav razlog da budžet bude alibi za nepostizanje dogovora i početak razgovora.

Predsjednik mostarskog HDZ-a BiH Slaven Zeljko ima sasvim drugo mišljenje i smatra kako je veoma važno usvojiti budžet za Mostar kako ne bi ostalo prostora za neke krize.

"Ova situacija u koju se SDA dovela meni izgleda kako dodvoravanje Bh. bloku", kaže Zeljko za Klix.ba.

Podsjeća da je službeni materijal Vlade Federacije BiH i da Vlada nije predložila budžet nego izmjenu zakona da se omogući gradonačelniku uz supotpis načelnika Odjela za finansije da se donese budžet za 2021. godinu.

"Ne donosi Vlada FBiH tekst budžeta nego samo saglasnost, dakle materijal bi trebao podržati Zastupnički dom, jer ga je predložila Vlada kao takav i mi stojimo iza prijedloga Vlade FBiH. Omogućava nam finansijsku stabilnost u ovoj situaciji, jer ako bi se dogodilo da imamo kašnjenja, što se tiče implementacije u Gradu Mostaru, nemamo taj pravni vakuum neusvojenog modela finansiranja, a ukoliko prođe privremeno finansiranje, postavlja se pitanje šta nakon 31. marta", naglašava Zeljko.

S te strane, kako navodi, ovo je bolje i praktičnije rješenje, te dodaje kako će, kada se izbori implementiraju, novo Gradsko vijeće imati nadležnost da radi izmjene tog budžeta.

"Tako se ne mora, uvjetno rečeno, strepiti hoće li se nešto zakomplicirati ili ne, jer kod nas se sve može zakomplicirati preko noći. Na ovaj način umanjujemo taj rizik. To je glavni razlog da ne ostavimo nikakav prostor za, uvjetno rečeno, neke probleme i nestabilnosti", pojasnio je lider mostarskog HDZ-a.

Na pitanje postoji li sporazum između SDA i HDZ-a o budžetu, odgovara nam kako ne treba veći sporazum od činjenice da je materijal usvojen na Vladi Federacije BiH.

"U Vladi Federacije BiH su ministri iz reda HDZ-a i SDA, i ako su na Vadi FBiH jednoglasno usvojili ovakav prijedlog, onda je jasno da je to podrška od Vlade FBiH i da ima i tu stranačku podršku u samom predlaganju ovakvog teksta. Ovo što radi SDA je klasično dodvoravanje iz njima poznatih razloga, ali mislim da na ovakav neprincipijelan način neće postići sto žele", poručio je lider mostarskog HDZ-a BiH.