Šta čeka probosanski blok dok politički Zagreb i Beograd dogovaraju Izborni zakon
Čović je rekao da je s Vučićem razgovarao o napretku Zapadnog Balkana i potrebi za dijalogom.
With @avucic on dialogue & progress of the #WB. Speaking on BiH, I stressed that changes of the Election Law/limited const. changes cannot jeopardize the foundations of #BiH - constituent peoples & their rights must be fully respected while discrimination must be eliminated. pic.twitter.com/QrhN64kFnt
— Dragan Čović (@Dragan_Covic) October 26, 2021
U Zagrebu je bio isti sastanak samo s drugačijim "glumcima". Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović primio je lidera SNSD-a Milorada Dodika, a Izborni zakon opet je bio u centru pažnje.
Iz Milanovićevog ureda saopćeno je kako je sastanak s Dodikom nastavak je aktivnosti predsjednika Republike u cilju stabilnosti i funkcioniranja Bosne i Hercegovine, te ostvarenja legitimnog predstavljanja sva tri konstitutivna naroda u skladu s Dejtonskim sporazumom.
Sve ovo vrijeme probosanski politički blok šuti, a što je još poraznije kao da nema ni strategiju zajedničkog nastupa u jednom ovakvom krucijalnom pitanju. Problem je što stranke i politički subjekti koji se obično ubrajaju u ovu neformalnu političku grupaciju rijetko zajedno sarađuju, a više podsjećaju na rogove u vreći.
Promjena Izbornog zakona sigurno će se dalekosežno odraziti na izgled i budućnost Bosne i Hercegovine, a dok se susjedi dogovaraju, usklađuju i lobiraju kod međunarodne zajednice, reakcija kolokvijalno nazvanog probosanskog bloka još se čeka.
S obzirom na veliki ulog koji sa sobom nose izmjene Izbornog zakona ovo i nije vrijeme kada stranke koje za sebe kažu da su državotvorne soliraju i računaju na sitne interese. Svaka od stranaka probosanskog političkog bloka nosi jednaku odgovornost prema građanima u procesu pozicioniranja za konačne pregovore o izmjenama Izbornog zakona.