Bit će upućen vladi
81

Šta donosi novi zakon o šumama na koji Federacija BiH čeka duže od 15 godina

S. Š.
Foto: I. Š./Klix.ba
(Foto: I. Š./Klix.ba)
Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva predstavilo je danas u Sarajevu tekst zakona o šumama u Federaciji BiH nakon što je zakon prošao fazu javne rasprave i u koji su uvršteni određeni prijedlozi i komentari zainteresiranih strana.
Konferencija "Zakonski okvir za očuvanje šuma: Izazovi i perspektive" bila je prilika da se raspravi o dugoročnom upravljanju i gospodaranju šumama u Federaciji BiH kao i o ulozi društva kroz partnerski odnos institucija i različitih nivoa vlasti u cilju očuvanja

šuma kao prirodnog bogatstva.

Konferencija u Sarajevu okupila je predstavnike izvršne i zakonodavne vlasti, predstavnike nevladinog sektora i akademske zajednice, predstavnike privrede i sindikata. Fokus konferencije bio je usmjeren na prezentaciju novog teksta zakona kroz analizu postojećeg zakondavanog okvira te identifikaciji ključnih izazova i perspektiva za budućnost ovog sektora.

Ministar Kemal Hrnjić istakao je potrebu da se sektoru šumarstva pristupi na sistematičan način a da je preduslov usvajanje zakona na federalnom nivou.

"Pripremili smo sveobuhvatan, pravedan i moderan zakon o šumama. Vjerujem da dijelimo zajednički cilj, a to je što hitnije donošenje Zakona o šumama, kako bi se šumama gospodarilo na odgovoran i održiv način. Nastojimo da zakon bude rezultat širokih konsultacija s relevantnim stručnjacima, organima uprave, privrednim društvima, akademskom zajednicom, nevladinim sektorom i ostalim zainteresiranim stranama. Opredijeljeni smo za transparentan i javan rad a dokaz tome je i ova konferencija", kazao je ministar Hrnjić.

Ministar je dodao i da je ovaj zakon "moderan, sveobuhvatan i pravedan zakon o šumama, kakav Federacija BiH i zaslužuje". Nakon što je danas predstavljen, bit će upućen Vladi FBiH, a nakon toga i u parlamentarnu proceduru.

Prisutnim učesnicima u uvodnom dijelu konferencije obratili su se premijer Federacije BiH, Nermin Nikšić, i predsjednica Federacije BiH, Lidija Bradara.

Premijer Nikšić je naglasio da koliko je sistem komplikovan sistem BiH, u smislu podjele nadležnosti, ali je istakao da to ne smije nikako biti prepreka da se radi na poboljšanju sistema i određenih oblasti.

"Smatram da ćemo napraviti novi iskorak i doći do zakona koji će pokazati koliki značaj i resurs imaju šume", poručio je on.

Oni su pozdravili nastojanja resornog federalnog ministarstva ali i ostalih učesnika konferencije u namjeri da se donese i usvoji novi zakon koji će omogućiti poboljšanja u sektoru šumarstva te doprinijeti boljem razvoju Federacije BiH.

Na konferenciji je istaknuto kako Federacija BiH, zbog nepostojanja zakona na ovoj razini vlasti, nema značajnog uticaja na rješavanje nagomilanih problema u ovoj oblasti.

To su:

  • bespravne sječe šume i bespravno zauzimanja državnog šumskog zemljišta;
  • smanjeni prihodi od šuma;
  • selektivna primjena kantonalnih zakona;
  • nepoštivanje planiranog i obaveznog ulaganja u obnovu šuma; ugrožena stabilnost šuma;
  • kontinuirano smanjuje zaliha kvalitetne drvne mase u šumama;
  • nepostojanje osnova za prikupljanje novih sredstava za finansiranje projekata u oblasti šumarstva;
  • nemogućost usvajanja Šumarskog programa Federacije BiH a samim tim i nemogućnost pristupa finansijskim sredstvima iz različitih EU fondova koja se dodjeljuju pod povoljnim uslovima.

Naznačeno je i da se u bližoj budućnosti ne mogu ostvarivati značajni benefiti u trgovini CO2 bez usvojenog zakona na nivou Federacije BiH.

Zakon bi pored navedenog omogućio i pristup sredstvima iz fonda za zaštitu, unapređenje i podizanje novih šuma koja su prikupljenja ali se ne mogu koristiti zbog nepostojanja navedenog zakona.