Šta je crvena linija ako nije ustav: Odjekuje li u riječima Gabriela Escobara "Don't dream dreams"
Dvadeset i osam godina nakon Dejtonskog mirovnog sporazuma koji je iako nepravedan sporazum prema žrtvama, prekinuo rat i na kojeg su pristali svi, Milorad Dodik, politički lider bosanskih Srba odlučio je da nastavi put kojeg su započeli njegovi politički prethodnici početkom devedesetih i pokuša uništiti Bosnu i Hercegovinu.
Narodna skupština RS-a koju kontroliše Dodik donijela je zakone kojima je zabranila provođenje odluka Ustavnog suda BiH i tako učinila potez bez presedana u postratnoj političkoj historiji Bosne i Hercegovine.
I dok patriote i probosanske snage pozivaju zapadne prijatelje da reaguju u skladu sa svojim obećanjima, kao hladan tuš su došle riječi izaslanika State Departmenta za Zapadni Balkan Gabriela Esocbara koje su u svom duhu imale prizvuk "ne sanjajte snove".
Escobar je uoči ekonomske konferencije u Dubrovniku kazao da ne očekuje još uvijek reakciju OHR-a, a to što predstavnik State Departmenta ne očekuje znači i da se neće desiti. Escobarovo tumačenje je u najmanju ruku diskutabilno.
"Ako uistinu do toga dođe, mi ćemo reagirati vrlo oštro. Neće biti raspada Bosne i Hercegovine. SAD neće odustati od Dejtonskog mirovnog sporazuma i naših obaveza prema toj zemlji. Nadamo se da Dodik neće ići tako daleko i da je to samo politička retorika. Ali ako nije, spremni smo reagirati političkim sredstvima poput sankcija i Bonskih ovlasti", kazao je Escobar.
Proces dugog trajanja
Escobar je ovim riječima zapravo zanemario jednu jako važnu historijsku i pravnu činjenicu. Raspad države nije jednokratni događaj nego je proces koji traje, a sa Dodikovim odlukama se ušlo u proces raspada Bosne i Hercegovine, te su prijatelji već zakasnili sa reakcijom, ali još uvijek imaju vremena.
Stoga se postavlja pitanje, gdje je ta granica koju Dodik treba preći da bi se desila reakcija, ako to već nije donošenje i stupanje na snagu zakona kojim se odbacuje Ustavni sud BiH na jednom dijelu države.
Nastavio je Escobar, vjerovatno da spasi svoj "projekat" na Zapadnom Balkanu koji mu se raspada pred očima. Tako je gostujući na Hrvatskoj radio televiziji, protumačio da je Dodikovo ponašanje domaća pojava iz koje Rusija samo posredno izvlači korist.
"Želi stvoriti Republiku Srpsku bez ičijeg utjecaja, bez utjecaja federalnih sudova, tužilaca, istražitelja, poreznih tijela. Rusija izvlači korist iz toga, ali mislim da je ponajprije riječ o domaćoj pojavi", rekao je Escobar.
U maniru loših političkih analitičara Escobar je kazao da je Dodikov cilj zaštiti korumpirane veze. I da, korupcija jeste jedan od najvećih problema u Bosni i Hercegovini, ali razaranje države i napad na ustavno ustrojstvo je puno ozbiljnija stvar od puke "zaštite korumpiranih veza".
Ovakvo ponavljanje fraza, bez ozbiljne reakcije i čak umanjivanje onoga što Dodik radi, može se tumačiti samo time da je Escobar zarad vlastite političke karijere i agende slijep na to da se Zapadni Balkan našao u jednoj od najvećih kriza još od završetka rata.
Situacija na sjeveru Kosova je u jednom trenutku prijetila potpunom eskalacijom, a pregovori između Srbije i Kosova završili su u ćorsokaku, a Kosovo je to kojem se prijeti sankcijama. Kako je već navedeno u Bosni i Hercegovini snage koje razaraju pokazuju nikada veću hrabrost u svojim potezima, uz poslovičnu zabrinutost međunarodne zajednice.
Escobar je osoba koja je u ovoj regiji nosila autoritet Sjedinjenih Američkih Država i koja je umjesto toga da svojim djelovanjem doprinose do konačnog rješavanja problema u regiji, dovela do toga da je "bure baruta" opet opasno blizu otvorenoj vatri.
Na kraju, ostaje nada da će predstavnici Međunarodne zajednice shvatiti ozbiljnost situacije i poduzeti konkretne korake, a ne samo obećavati.