Zavadi pa vladaj
241

Šta je pozadina besmislenih tvrdnji iz Beograda da BiH želi uništiti Srbiju

Piše: Semir Hambo
Foto: Pixsell
Foto: Pixsell
Posljednjih sedmica srbijanski tabloidi, ali i oni mediji koji su nekada slovili za respektabilne novine, poput Politike, a danas sve pod kontrolom Aleksandra Vučića, predsjednika države, forsiraju priču o kojekakvim opasnostima iz BiH i zavjerama koje navodno Sarajevo sprema.

Jasno je nalogodavcima takvih vijesti i tekstova i kakav je politički ambijent u BiH i šta je realpolitika. Ali također znaju šta žele postići prebacivanjem fokusa na BiH, predstavljanjem Srbije žrtvom te iskorištavanjem veoma česte političke disfunkcionalnosti (pod utjecajem RS-a) u BiH.

Srbija je prema svim analizama ostala zatečena jer je nespremna dočekala bh. lobiranje za usvajanje Rezolucije o genocidu u Srebrenici. Od tada i najmanji incident politika iz Srbije pokušava vezati za rezoluciju u očaju jer je istina o genocidu u Srebrenici odlukom Generalne skupštine UN-a izašla iz okvira lokalnog i postala globalna priča.

Svesrpski sabor

Ubrzo nakon usvojene rezolucije vlasti u Srbiji i bh. entitetu Republika Srpska organizirale su tzv. svesrpski sabor te niz zaključaka koje od početka juna do danas u kontinuitetu pokušavaju sprovoditi. A suština se ogleda u masovnom povezivanju Srbije i entiteta RS, kroz različite institucije i događaje. Za tako nešto uglavnom se oslanjaju na sporazum o specijalnim vezama koji je potpisan prije skoro dvije decenije.

No, uprkos tome što za "specijalne veze" Srbije i RS u brojnim sferama mora biti uključena država BiH kao kontakt tačka, to se u praksi rijetko dešava.

Od usvajanja rezolucije, Srbija je sa entitetom RS organizirala dolazak policijskog helikoptera Srbije u Trebinje, koji je trebao ostati stacioniran, ali je naknadno povučen.

Potom je iz Srbije u Bratunac i Prijedor stigla grupa vojnika kadeta koju marširali gradovima u kojima je vojska RS-a, redovno pomagana vlastima iz Srbije počinila neke od najvećih zločina u BiH od 1992. do 1995.

Posljednji primjer je najava dolaska nekoliko policajaca iz Srbije koji su tokom ljetne sezone trebali biti stacionirani u nekim bh. gradovima (područje RS-a). Naknadno je ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić obznanio da ipak neće doći i to nakon reakcija, uglavnom opozicije iz FBiH.

U sva tri primjera Srbija je nametala teme, a vlasti i opozicija u FBiH, uglavnom stranke sa sjedištem u Sarajevu su vodile raspravu ko je kriv, ko je učinio propuste.

Opozicija predvođena SDA i DF-om i nekim drugim je kritkovala stranke Trojke za propuste, dok je Trojka odgovarala da je riječ o spinovima te da je upravo opozicija pristala i potpisala dokumente koji Srbiji omogućavaju specijalne veze.

I dok se svaki put u BiH vodila žustra rasprava ko je i da li je neko kriv, Srbija je mogla samo likovati, jer su već u tom trenutku uspjeli u svom naumu. Dobili su međusobno političko trošenje stranaka iz Sarajeva, a srbijanski tabloidi su se mogli posvetiti raznoraznim konstrukcijama o službenom Sarajevu koje navodno želi uništiti Srbiju.

Bez obzira što su takve tvrdnje paradoksalne, u Srbiji ih vlast detaljno razvija, a glavni junak takvih apsurdnih scenarija je upravo Vučić.

Tako je prošle sedmice srbijanska Politika na naslovnoj strani objavila naslov "Kako se Sarajevo i Priština spremaju za rat protiv Srbije".

Naslovnica Politike od 17. jula
Naslovnica Politike od 17. jula

Bez obzira na iluzornost takvih tvrdnji, one imaju svoju publiku upravo u Srbiji i RS-u. Na svim tim primjerima vlast u Srbiji sebe "prodaje" kao žrtve regionalnih zavjera, a čime paralelno guraju službeno Sarajevo da se bavi politikanstvom. Nema sumnje da će vlast u Srbiji istu priču pokušati prodavati i Zapadu, namećući teme i perući svoju odgovornost za to što jako često preskaču državu BiH i sporazume potpisuju sa entitetom RS. Što i dalje ne prihvataju sudski utvrđene presude, što kao vlast i dalje prikrivaju mnoge odbjegle ratne zločince i tako dalje.