Šta je pozadina političkih poruka lidera koje izazivaju buru u javnosti
Problem im predstavlja i ekonomska kriza iz koje se ne vidi izlaz, sve gora sigurnosna situacija otežana nekontroliranim prilivom migranata, te činjenica da BiH još nije počela vakcinaciju stanovništva, iako je u svijetu već dato više od 63 miliona vakcina u 56 zemalja.
Umjesto da poduzmu unutarstranačke i institucionalne reforme koje bi ih pripremile za naredne izbore, i koje su i jednima i drugima potrebne, ove stranke, odnosno njihovi lideri, pribjegavaju jednostavnijim metodama "teških riječi", a to su primijetili i ljudi iz javnog života.
Reditelj Dino Mustafić bio je oštar u svom komentaru kazavši da lider SDA izjavama pokušava spasiti "strmoglavi pad rejtinga".
"Meni nije čudno da se primitivci u politici, bez obzira na ideološke boje i historijske sporove, dobro razumiju, zatim podupiru i poštuju. Njihova intelektualna i idejna pozicija je takva da ne smetaju razlike, jer ih one drže na vlasti - održavaju status quo", komentirao je Mustafić na Twitteru.
U ranijoj poruci, prvoj nakon Izetbegovićeve izave o narodima i rukovodstvima, Mustafić je na Twitteru napisao da strmoglavi pad rejtinga stranke njen predsjednik pokušava spasiti radikalizacijom i konfliktnim porukama.
"Pogrešno, ali u duhu Izetbegovićevih poteza i političke karijere", napisao je bh. reditelj.
Strmoglavi pad rejtinga stranke njen predsjednik pokušava spasiti radikalizacijom i konfliktnim porukama. Pogrešno, ali u duhu Izetbegovićevih poteza i političke karijere. https://t.co/wh3rkB9pO0
— Dino Mustafic (@MdinoDino) January 22, 2021
"Gospođa koja predstavlja srpski narod je udata ili je bila udata za Bošnjaka u Sarajevu, muslimana. Neko će reći šta to ima veze, ma nemojte. Nema veze? Ma nemojte. To pokazuje koliko je sve namješteno", kazao je Dodik.
Brojni zvaničnici i javne ličnosti osudili su ovu Dodikovu izjavu, no čini se da je izostala osuda iz Republike Srpske i Srbije. Komentari i reakcije bi se sigurno još nastavili da ubrzo nije došao i Bakir Izetbegović sa svojom izjavom kako nije siguran u to da nema loših naroda, aludirajući na srpski narod, odnosno Dodikove glasače.
Na izjavu je reagirala i Ambasada SAD-a u Sarajevu.
"U javnom diskursu nema mjesta za upotrebu jezika koji promovira netoleranciju i podriva međusobno povjerenje i razumijevanje", napisali su.
There is no room in public discourse for use of language that promotes intolerance and undercuts mutual trust and understanding.
— US Embassy Sarajevo (@USEmbassySJJ) January 23, 2021
Lider stranke Narod i pravda Dino Konaković smatra da je Izetbegović praktično Dodiku bacio "pojas za spašavanje".
"Nakon izjava Milorada i Gorice Dodik o Bošnjacima i muslimanima, stigle su brojne osude zvaničnika i institucija. Domaćih i međunarodnih. Bila je to prilika da svijet još jednom vidi tu civilizacijsku razliku među nama, ali nije bilo dovoljno vremena jer stiže još jednom ‘umorni vozač’ i baca pojas za spašavanje tezom o 'lošim narodima'", napisao je Konaković.
Inače, zanimljiv je aspekt da ove izjave i tenzije dolaze nakon pobjede Joea Bidena na izborima u SAD-u i najave snažnijeg angažmana u našoj zemlji.
Nova američka administracija ima jasan stav o BiH i insistirat će na jačanju državnih institucija i puta u EU i NATO, ali će i tražiti obračunu s korupcijom.
Pobjeda Bidena nad Trumpom ujedno je pobjeda politike tolerancije nad idejama svađa, podjela i populizma, no da li može takva politika pobijediti i u BiH?