Šta je Putin radio u Mariupolju: U pozorištu koje je ranije bombardovao sada razgovara o obnovi grada
Odlazak u okupirani Mariupolj je posebno provokativan za Ukrajince jer je Mariupolj dugo bio simbol otpora koji je svjedočio nekim od najintenzivnijih borbi otkako je Rusija započela svoju invaziju.
Da je izazvao bijes Ukrajine moguće je vidjeti prema reakcijama. Ministarstvo odbrane uporedilo je Putina sa "lopovom" koji je grad posjetio "pod okriljem noći" – s tim da je grad u ruskoj ofanzivi sveden na ruševine.
Savjetnici ukrajinskog predsjednika i ministra unutrašnjih poslova su također komentarisali odlazak Putina u Mariupolj pa je tako Mihajlo Podoljak rekao da je Putin poput zločinca koji se vraća na mjesto zločina, dok ga je Anton Geraščenko uporedio s Hitlerom.
Putin je helikopterom prebačen u Mariupolj i automobilom je obišao gradske četvrti, pokazuju snimci koje su objavile ruske vlasti.
[TWITTER]1637330417358446593[/TWITTER]
Ruski predsjednik je prikazan i kako se sastaje sa naizgled iznenađenim stanovnicima. Putin je jednom čovjeku rekao: "Moramo početi bolje da se upoznajemo".
Kremlj je insistirao na tome da je posjeta bila "spontana". Tokom putovanja, Kremlj je rekao da je Putin također pregledao obalu Mariupolja, posjetivši jaht klub i zgradu pozorišta koju su bombardovali u Mariupolju.
Zamjenik ruskog premijera Marat Khusnullin, koji je bio u njegovoj pratnji, detaljno je razgovarao s Putinom o "konstrukcionim i restauratorskim radovima koji su u toku" u gradu.
U videu, Husnulin kaže Putinu: "Postoji plan da se rekonstruiše do kraja treće godine. Planiramo da to bude potpuno funkcionalan aerodrom sposoban da leti u sve gradove Rusije i inostranstva".
Kremlj je dodao da je Putin održao sastanak na "komandnom mjestu specijalne vojne operacije" u Rostovu na Donu.
Mariupolj, lučki grad na Azovskom moru, nalazi se u ukrajinskoj Donjeckoj oblasti i pod direktnom je ruskom kontrolom od maja 2022.
Upravo su u Mariupolju ruske snage izvele neke od svojih najozloglašenijih napada, uključujući napad na porodilište prošlog marta i bombardovanje pozorišta.
Mariupolj je postao simbol ukrajinskog otpora tokom sedmica nemilosrdnih ruskih napada prošle godine. Poznato je da čak i kada je veći dio grada pao, njegovi branioci su se držali u čeličani Azovstal sedmicama prije nego što je uporište konačno palo.
Od 450.000 ljudi koji su živjeli u gradu prije rata, više od trećine je već otišlo, piše CNN.