Budućnost SNSD-a
91

Šta je SNSD bez Milorada Dodika: Pitanje koje se sve više nameće

Piše: Semir Hambo
Milorad Dodik se trenutno oporavlja od operacije jednjaka, a paralelno iščekuje i ishod suđenja u Sudu BiH (Foto: Pixsell)
Milorad Dodik se trenutno oporavlja od operacije jednjaka, a paralelno iščekuje i ishod suđenja u Sudu BiH (Foto: Pixsell)
Milorad Dodik je neprikosnoveni vladar ne samo stranke koju je osnovao - Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) već i generalno politike u entitetu Republika Srpska (RS) u posljednjih skoro 18 godina. No, pitanje koje se sve više nameće je šta je SNSD bez Dodika.

Skoro apsolutistička vlast koju je uspostavio u RS-u, rascjepkao opoziciju, pojačao utjecaj Srbije u entitetu, a paralelno nadograđivao veze s Rusijom, čiji je utjecaj na politike, stavove i političke poteze RS-a neupitan, su ključna obilježja Dodikove vlasti.

Dodik je prije osam dana primljen u jednu privatnu beogradsku bolnicu, gdje je operisan te u tom periodu nije politički aktivan. Zbog zdravstvenih problema odgođeno je u suđenje koje se protiv Dodika vodi u Sudu BiH i to zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH. A kako se proces bliži kraju, sve se intenzivnije govori i o potencijalnoj presudi, koja bi prema nekim tumačenjima mogla podrazumijevati i zabranu bavljenja politikom na određeni period za Dodika.

S tim u vezi, a uz novonastale zdravstvene probleme nameće se pitanje kako bi to uopšte trebao izgledati prvo SNSD, a zatim i politika u RS-u bez politički aktivnog Milorada Dodika. U skoro dvije decenije Dodik je oko sebe izgradio mrežu kako iskusnih, tako i onih manje iskusnih političara koji nose i brane njegovu politiku, a koja je naspram države BiH često destruktivna.

No, postavlja se pitanje da li neko od Dodikovih kadrova uopšte ima kapacitet preuzeti stranku. Njegovi najbliži saradnici, odnosno oni koji obnašaju visoke državne poslove su Željka Cvijanović, aktuelna članica Predsjedništva BiH iz RS-a, zatim Nebojša Radmanović, Nikola Špirić i Sredoje Nović iz Parlamenta BiH, ali i nekoliko kadrova iz vrha entitetske vlasti u RS-u.

Međutim, pitanje je koliko su nabrojani prije svega ambiciozni, ali i koliko su sposobni preuzeti stranku. S obzirom na godine i potrebni angažman, u igri potencijalno može ostati jedino Željka Cvijanović.

Ipak, Dodik je računao na političko naslijeđe pa je prije nekoliko godina u politiku aktivno uključio svog sina Igora, koji trenutno obnaša funkciju organizacionog sekretara, što je maltene izmišljena funkcija koja omogućava Dodiku mlađem uvid u cjelokupno stanje u stranci. Mnogi upravo Igora Dodika vide kao potencijalnog nasljednika na čelu SNSD-a. Opet, mnogi već sada tvrde da se riječ Igora Dodika u stranci poštuje kao i očeva mu. I tu bi se mogao hipotetički tražiti okvirni plan Milorada Dodika za politički kontinuitet.

Treba naglasiti da je osim Milorada Dodika i njegov sin sa svojim kompanijama u prethodnim godinama i mjesecima stavljan na crne liste Sjedinjenih Američkih Država (SAD).

S druge strane ne treba zanemariti ni to da je Dodik sistemski razbijao opoziciju u RS-u, koja se sada, barem na papiru uglavnom ogleda na individualni rad Nebojše Vukanovića ili Jelene Trivić te u politikama SDS-a, čiji je lider Milan Miličević, inače načelnik Teslića te PDP-a, kojeg je od jučer preuzeo gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković.

Stanivuković, koji je često najglasniji u kritikama Dodikovoj vlasti paralelno se još češće dovodi u vezu s Dodikom pa bi u odbranu te teze njegov izbor na čelo PDP-a mogao ići u korist Dodiku.