Šta je veći problem pri kupovini respiratora: Postupak nabavke ili izbor poljoprivredne firme
Dok pravosudni organi vrše istragu u ovom predmetu u javnosti se od danas naglasak stavlja na samo jedan segment koji je problematičan u procesu nabavke respiratora, a to je postupak izvršenja javne nabavke i korelacija sa zakonom, odnosno propisima Agencije za javne nabavke.
Advokat Kadrija Kolić koji zastupa naručioca respiratora (kupca) Federalnu upravu civilne zaštite, odnosno njenog direktora Fahrudina Solaka tvrdi da je cijeli slučaj čist i da je direktor Agencije za javne nabavke Đenan Salčin na sastanku 16. marta Vladi FBiH i direktorima kliničkih centara tako "protumačio" da se u situaciji krajnje hitnosti daje opcija ugovornim organima na slobodno postupanje i procjenu koji predmet nabavke podliježe Zakonu o javnim nabavkama i kada se može napraviti izuzeće.
O čemu se radi? Rukovodioci zdravstvenih ustanova tražili su garanciju i tumačenje Agencije za javne nabavke na tom sastanku da neće krivično odgovarati ukoliko nabave neophodnu medicinsku opremu, koja je potrebna za zdravlje građana, a da pri tome ne primjene otvoreni postupak javne nabavke već da pristupe direktnom pregovaračkom postupku.
Kolić smatra da je na tom sastanku Salčin definisao pravni put za nabavku respiratora citirajući njegove riječi zabilježene u stenogramu sjednice.
"Ono što je bitno istaći, a to će biti jasno u instrukciji jeste da samo ugovorni organ mora donijeti odluku, znači, to je odluka, dvije rečenice, potpiše se direktor gdje kaže, znači, ovaj ugovor izuzima se od Zakona o javnim nabavkama, odnosno ta nabavka", navodi se u stenogramu koji je objavilo Oslobođenje.
Takva primjena naslanja se na član 10. Zakona o javnim nabavkama. Ovim povodom kontaktirali smo i direktora Salčina koje je kazao da član 10 definiše izuzeće od redovnog postupka u situaciji kada je u pitanju sigurnost građana BiH, što procjenjuje odgovorna osoba koja je kupac opreme, ali se u istom članu naglašava potreba oslanjanja i na druge relevantne zakone.
"Ja sam toj sjednici prisustvovao na moju inicijativu i drago mi je d aje ovaj stenogram objavljen. Tražio sam da prisustvujem sastanku jer je iz Vlade došla informacija da oni žele da suspenduju cijeli zakon dok traje koronavirus, a to bi dovelo do anarhije. S obzirom na hitnost situacije koju su iskazali i premijeri kantona i direktori kliničkih centara, ja sam im samo tumačio da ne trebamo mijenjati zakon već u zakonu postoji utemeljenje kada se može izuzeti primjena zakona i u kakvim okolnostima. Ali za tako nešto mora postojati valjano obrazloženje", kazao je Salčin.
Salčin narednog dana donosi obavijest pod kojim uslovima se može pristupiti direktnom pregovaračkom postupku, bez objave poziva i kompletne procedure javne nabavke.
Također treba istaći da je iz Agencije za javne nabavke 23. marta poslata obavijest uz upozorenje da je primjetno da je već tih dana nekoliko ugovornih organa kršilo zakon tako što su nabavljali opremu direktnom pogodbom bez ikakve obavijesti o razlozima krajnje hitnosti zbog čega tako postupaju i zašto bi trebali biti izuzeti od zakona.
"U tom smislu najozbiljnije upozoravamo sva ugovorna tijela u BiH i njihove rukovoditelje da ne čine pomenute zloupotrebe, jer će u suprotnom protiv ugovornih tijela i odgovornih osoba biti odmah podnesene prekršajne i kaznene prijave", navedeno je iz Agencije.
Tu dolazimo do afere "respiratori" i načina na koji je proveden postupak javne nabavke. Solakov zastupnik taj dio pokušava opravdati tumačenjem da je direktor Agencije za javne nabavke uputio kako se i kada može koristiti pregovarački postupak bez obavijesti, a kada ne.
Salčin negira da je to učinio na tom sastanku 16. marta tvrdeći da je u pisanim uputama jasno naznačio postupak. Obavijsti o kupovini respiratora nije nigdje bilo niti obavijesti o provedenom pregovaračkom postupku i izboru firme "Srebrena malina".
Međutim, postupak javne nabavke je samo jedna od nekoliko spornih i sumnjivih detalja pri nabavci respiratora. Kupac, odnosno FUCZ tek treba odgovoriti na pitanje, a nije odgovorio ni Agenciji za javne nabavke, kako je odlučeno da medicinsku opremu poput respiratora nabavi firma koja se bavi poljoprivredom. Opravdanje koje se već moglo čuti je da to nije ni važno već je bitno da su respiratori stigli.
A ko će dati odgovore o tome kakvi su respiratori kupljeni? Ko će ih servisirati i pustiti u funkciju? Jesu li upotrebljivi u jedinicama intenzivne njege ili ne? Kako da javnost ima pouzdanje da je poljoprivredna firma kupila sve kako nalaže medicinska struka? Ko je pisao specifikaciju kakvi respiratori da se kupe (a znamo da to nije uradilo ni Ministarstvo zdravlja FBiH, niti Zavod za javno zdravstvo) i još niz pitanja je na koja tek treba dati odgovor.
Hoće li odgovor dati kupac (FUCZ) ili pravosudni organi ostaje da se vidi. Način izbora firme koja će kupiti respiratore je samo jedno pitanje i jedan problem u dužem nizu nejasnoća. Ostaje nada da pravosuđe nije kasno reagiralo s obzirom da se čekalo sedam dana do pokretanja istrage.