Šta nam je to jučer poručila EU i da li im je Ukrajina "otvorila oči" u vezi s BiH
Treba istaći da je to stav većine, osim hrvatskih zastupnika, koji pokušavaju vratiti fokus na izmjene Izbornog zakona. Sankcije Dodiku, kažu, neće podržati.
Očigledno je da je, nakon nedavne invazije Ruske Federacije na Ukrajinu, Evropa detektovala potencijalno sljedeće žarište i moguće generatore krize. U skladu s tim, a uzevši u obzir poruke koje su nam jučer poslane, očigledno je da su konačno odlučili preuzeti preventivne mjere.
U ovom trenutku bi se moglo postaviti pitanje zašto EU nije ranije odlučnije djelovala u BiH, još na prve znakove Dodikove secesionističke politike i otvorenih udara na suverenitet i teritorijalni integritet BiH najavom formiranja paradržavnih institucija i blokadama rada državnih. No, "bolje kasno nego nikad", kaže stara narodna poslovica, a na nju se upravo referira zastupnica u Evropskom parlamentu Tineke Strik iz stranke Zeleni, koja je tokom jučerašnje diskusije o stanju u Bosni i Hercegovini kazala da davno zakasnjele sankcije predsjedniku SNSD-a Miloradu Dodiku moraju biti uvedene odmah.
Druga obećavajuća poruka došla je od evropskog komesara za proširenje Olivera Varhelyija, koji je također prisustvovao jučerašnjoj sjednici Evropskog parlamenta. On je, naime, pozvao ministra finansija u Vijeću ministara BiH Vjekoslava Bevandu da iz budžeta osigura novac za pripremne radnje za organizaciju izbora. Također, pozdravio je to što je BiH uskladila s EU stavove o Ukrajini.
Kada se sve ove izjave pažljivo analiziraju, jasno je da sve ovo vodi prema tome da će Dodik najvjerovatnije uskoro, a izgledno je u aprilu, osjetiti i prve EU sankcije. Teško je, doduše, očekivati sankcije na nivou čitave EU s obzirom na poznate stavove Mađarske i Hrvatske o ovom pitanju, no sankcije pojedinačnih država više su nego izvjesne i pitanje su samo trenutka.
Drugo što možemo zaključiti je to da će se Opći izbori u BiH održati, uprkos silnim naporima da se i to pritanje problematizira, jer izmjene Izbornog zakona još nisu dogovorene.
Izborni zakon, tj. njegove izmjene po modelu na kojem insistira HDZ, više niko i ne spominje. Čini se da je Evropa, usljed stvarne prijetnje evropskim vrijednostima, koja dolazi iz Rusije, konačno shvatila da u jedinstvu leži snaga. A, pogotovo u ovim teškim vremenima, to je dobra vijest za Bosnu i Hercegovinu.