Federalno ministarstvo
17

Šta otkriva revizija zdravstva FBiH: Nije pregovarano s proizvođačima lijekova, a citostatika i dalje nema

M. G.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Nedavni izvještaj o reviziji Ministarstva zdravstva Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) za 2023. godinu, objavljen u junu 2024. godine, otkrio je niz zabrinjavajućih propusta koji su, indirektno, utjecali na zdravstvenu skrb pacijenata u FBiH.
Ovaj izvještaj, sačinjen od strane Ureda za reviziju institucija u FBiH, pokazuje stanje u zdravstvenom sistemu, gdje se pojedini pacijenti suočavaju s ozbiljnim poteškoćama. Da li je razlog loše upravljanje ili neadekvatna politika, nije navedeno, no to i nije zadatak revizora.

Jedan od ključnih problema koji je revizija istaknula jeste nedostatak pregovora s proizvođačima lijekova u svrhu postizanja nižih cijena lijekova na Listi lijekova obaveznog zdravstvenog osiguranja FBiH. Ova neodgovornost Ministarstva zdravstva rezultirala je nedostatkom ključnih lijekova, uključujući citostatike, u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS). Nedostatak ovih lijekova predstavlja ogromne probleme za onkološke pacijente, koji se bore za svoje zdravlje i život.

Revizija je također otkrila da osigurane osobe koje se nalaze na listama čekanja za lijekove iz Liste lijekova Fonda solidarnosti nisu u ravnopravnom položaju. One ne mogu ostvariti svoja prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja pod jednakim uvjetima, što je direktno kršenje članova 11. i 35. Zakona o zdravstvenom osiguranju.

Federalni zavod je prošle godine tražio osiguranje sredstava u iznosu od 84.800.117 KM za Fond solidarnosti, no iz Budžeta FBiH izdvojeno je samo 51.650.000 KM, što je znatno manje od potrebnog iznosa. Ovaj manjak sredstava rezultirao je time da oko 480 onkoloških pacijenata bude stavljeno na liste čekanja. S obzirom na to da mjesečna terapija za ove pacijente može koštati i do 20 hiljada KM, mnogima od njih čekanje ne dolazi u obzir.

Revizija je također otkrila da Ministarstvo nije pregovaralo s proizvođačima lijekova radi snižavanja cijena, što je suprotno članu 17. Pravilnika. Ovaj propust dodatno pogoršava situaciju jer kantoni nemaju ovlasti pregovarati o cijenama lijekova, što dovodi do neusklađenosti pozitivnih listi lijekova s federalnom listom.

Osim toga, revizori su istakli nepravilnosti u trošenju budžetskog novca. Ministarstvo zdravstva FBiH je trošilo sredstva na formiranje brojnih, uglavnom bespotrebnih komisija, čiji su članovi za svoj (ne)rad nagrađivani izdašnim naknadama. U 2023. godini, pojedini zaposlenici su primili naknade za rad u pet do devet različitih komisija, dok su vanjski saradnici primili naknade za rad u jednoj komisiji u iznosima do 11.920 KM. Ministarstvo nije uspostavilo internu regulativu koja bi ograničila broj komisija u kojima zaposlenici mogu učestvovati niti maksimalni iznos naknade za rad u komisijama.

Revizori su također utvrdili nepravilnosti u korištenju sredstava za reprezentaciju, koja su nenamjenski korištena za smještaj ministra u Sarajevu i konzumaciju jela i pića. Sveučilišna klinička bolnica Mostar i Opća bolnica Jajce su također imale značajne dugove, bez jasnih objašnjenja za kumuliranje tekućih dugova.