Šta podrazumijeva izborni zakon RS-a: Zašto Dodiku odgovara, a opozicija ga glatko odbija
To je plan NSRS nakon što je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt najavio da "postoji jedan čovjek u gradu" koji će donijeti tehničke izmjene izbornog zakona ako se to vlast u BiH ne dogovori.
SNSD-u, prema optužbama opozicije iz RS-a, ne bi odgovaralo da Schmidt nametne tehničke izmjene izbornog zakona koje bi osigurale pravednije izbore, pa su iz te stranke već najavili kako neće prihvatiti nikakva nametanja Schmidta pozivajući se na to da njega ionako ne priznaju ali i da u BiH niko osim institucija ove zemlje ne bi trebao ništa nametati.
Vladajuća koalicija iz RS-a najavila je već da ima namjeru uvesti tehničke promjene u "svom" izbornom zakonu, baremkako oni shvataju te tehničke reforme, ali bez obzira na to kakav zakon bio i kakve promjene podrazumijevao, opozicija nema povjerenja u to da će izbori biti fer. Njihova sumnja je da, bez obzira na taj zakon, Milorad Dodik bi kontrolisao tu izbornu komisiju i izbori ne bi bili pošteni.
Tako je Jelena Trivić iz Narodnog fronta odmah odbila prijedlog da prihvati tako nešto.
"Naravno da nećemo prihvatiti ovo rješenje, vjerovati privatizovanim Dodikovim institucijama da će provesti fer i poštene izbore je kao vjerovati u Djeda mraza", rekla je Trivić.
I ona i njen bivši stranački vođa Branislav Borenović iz PDP-a kažu da SNSD na ovaj način samo želi skrenuti pažnju s činjenice da u Domu naroda neće prihvatiti prijedlog SDA o tehničkim promjenama koji je već prošao u Predstavničkom domu.
Osim toga, SNSD se susreće i s tim da i ovo "vraćanje nadležnosti" povlači pitanje ustavnosti, a o tome nam je govorio stručnjak za ustavno pravo Nurko Pobrić.
"Taj zakon ne bi smio biti u suprotnosti s izbornim zakonom BiH. Sporna bi bila ovlaštenja CIK-a. CIK je do sada bio nadležan i za izbor NSRS, a sad su oni to stavili u taj nacrt novog zakona. Tu je najveći spor - koja izborna komisija će provoditi izbore. Izborni zakon BiH kaže da će to provoditi Izborna komisija BiH. Ako oni kažu da će po njihovom izbornom zakonu te izbore provoditi republička izborna komisija, onda neko zbog toga može pokrenuti pitanje ustavnosti i onda bi Ustavni sud odlučivao. Oni su i do sada imali neki izborni zakon na nivou entiteta, ali on nije regulisao mnoge bitne stvari, sve je regulisno CIK-om", objasnio je Pobrić.
Hipotetički - ako bi NSRS donijela jedan ovakav zakon, Ustavni sud ga poništio, a iz SNSD-a su najavili da ne poštuju više odluke Ustavnog suda, šta bi se onda desilo?
"Ako bi proveli takve lokalne izbore u RS-u, onda dolazi u pitanje izbor i ustavnost entitetskih i lokalnih organa. To bi u teoriji bila politička revolucija - ustanak. Ti ljudi se onda u tom slučaju hapse ili bježe iz zemlje, kao što je bilo u Kataloniji. Ovo je politički potpuno haotično stanje", kazao je Pobrić.
U svakom slučaju, smatra da je činjenica da "Dodik radi sve šta hoće, a međunarodna zajednica samo iskazuje da joj je žao".
"Oni samo govore 'to nije u skladu sa ustavom'. Pa, znamo da nije. U praksi ga samo stave na crnu listu što u biti za njega nema nikakvo značenje", kazao je Pobrić.
U ovoj situaciji se može i postaviti pitanje da li SNSD na ovaj način samo vrši pritisak na Schmidta čije vrijeme za reagovanje ističe. Rok koji je dao sam sebi krajem decembra su tri sedmice, a on ističe u utorak, 9. januara. Možda se SNSD nada da bi najavom svog zakona mogao izvršiti dodatni pritisak i 'smekšati' Schmidta koji bi mogao popustiti sa nametanjem izmjena ili barem donijeti one koje bi SNSD lakše 'provario'.
S druge strane, činjenica je da se već neko vrijeme čeka na zakazivanje sjednice Doma naroda u kojem bi SNSD srušio prijedlog SDA o tehničkim izmjenama izbornog zakona. To bi svakako mogao biti još jedan adut ove stranke da kupi vrijeme prije nego što Schmidt djeluje jer zakon je praktično u proceduri, a tako može ostati sigurno još neko vrijeme.
A, da li će Schmidt reagovati dok je zakon još u proceduri? Teško je reći, ali u svakom slučaju to je dobar adut i SNSD-u i svim političkim partijama kojima eventualno nije u interesu da Schmidt još uvijek bilo šta nametne.