Šta smo do sada saznali o ubistvu policajaca i kako je Sky doveo do "sarajevskih žestokih momaka"
Oni se terete da su 26. oktobra 2018. godine u naselju Alipašino Polje oko 4 sata i 20 minuta, nakon što su ih policijski službenici zatekli u krađi vozila u Geteovoj ulici, ispalili najmanje 20 hitaca u policijske službenike Adisa Šehovića i Davora Vujinovića koji su se nalazili u policijskom automobilu. Također, na teret im se stavlja i krivično djelo "Teška krađa".
Javnost, ali prvenstveno porodice ubijenih policajaca, njihove kolege i prijatelji, četiri godine su čekali bar neki znak da su pravosudne institucije na tragu da rasvijetle ovaj tragični događaj. Podizanje optužnice, početak suđenja , može se reći da su ulili malo nade u njihove živote, bar u pogledu te pravne strane, da će pravda biti dostižna iako je spora.
Slučaj ubistva policajaca jedan je od najkomplesnijih postupaka koji se vodi pred Kantonalnim sudom Sarajevo, a osim toga napravljen je presedan kada se radilo o prikupljanjima dokaza i vođenju same istrage.
Naime, prvi put je u nekom slučaju došlo do "raspakivanja" Sky i Anom aplikacije, poznate u krim-miljeu kao način komunikacije u čiji se trag ne može ući tako lako. Tek intervencijom EUROPOL-a, formiranjem specijalnog tima kojeg su sačinjavali inspektori SIPA-e i MUP-a KS, moglo se početi za traganjem za ubicama policajaca.
Javnost je tokom istrage bilo djelimično upoznata s njom; spominjalo se spaljivanje ukradenih automobila, pronalazak DNK-a te sami tokovi krađa automobila koje su u tom periodu kada su policajci ubijeni, dakle 2018. godine, bile učestale.
"Dva su koncepta istine..."
Sve to, međutim, obistinilo na svjedočenjima svjedoka Tužilaštva KS na glavnim pretresima.
Prve glavne pretrese obilježili su iskazi inspektora SIPA-e i MUP-a KS koji su i sami bili članovi specijalnog tima koji je radio na rasvjetljavanju ovog slučaja.
Iako su se trojica optuženih izjasnili da nisu krivi po tačkama optužnice za koje se terete, advokat drugooptuženog Aleksandra Macana Duško Tomić priznao je da je njegov branjenik išao da krade automobile, ali ne i da "puca u državu".
"Dva su koncepta istine: jedna je odbrana šutnjom, a druga odbrana istinom", riječi su advokata Tomića.
Branitelji ostale dvojice optuženih u ovom predmetu, međutim, nisu govorili o svojim branjenicima.
Osim inspektora i policajaca, porodice ubijenih, ali i članova porodice jednog od optuženih (supruge Marka Trifkovića, dok je Macanova porodica odbila svjedočenje), svoj iskaz je dao i Miroslav Čepo - osuđeni član automafije.
On je tokom svog svjedočenja potvrdio da su trojica optuženih boravili kod njega, što je otkriveno tokom istrage, ali je također potvrdio i da je Trifković prijetio jednom od policajaca koji su bili uključeni u istragu - što je također na ranijim glavnim pretresima otkriveno.
Suđenja dovela do nekih od najpoznatijih imena sarajevskog podzemlja
Ipak, ono što je najviše privuklo pažnju u ovom sudskom predmetu, osim dešifrovanja poruka sa Sky aplikacije u kojima je Macan pisao da će "policajca isjeći na komade i pojesti mu srce", poruka u kojima ostali članovi automafije komentarišu ubistvo i ocjenjuju da je Sava Marinković otresao glave "onim policajcima", ali da je to mogao uraditi bez da ugrozi automafiju - jeste spominjanje "žestokih momaka" sarajevskog svijeta.
Prvo se na jednom od ranih ročišta spominjao Elvis Keljmendi. Kao što je već i spomenut, Osim Sky aplikacije, specijalni tim inspektora radili su i na podacima dobijenim iz Anom aplikacije koju također najčešće koriste u krim-miljeu. U jednom od tih razgovora, komunikaciju vode Elvis Keljmendi, Aleksandar Nikolić i Miloš Božović.
Jednom prilikom se Nikolić požalio Keljmendiju da su ga "pozvali u MUP kako bi dao svoj DNK", na šta mu Keljmendi odgovara da su "vjerovatno nešto novo saznali" misleći na istragu o ubistvu sarajevskih policajaca, ali da on ima "čovjeka na Palama" te da će riješiti to.
Sve to potvrdio je i sam Keljmendi koji se našao kao svjedok Tužilaštva KS. On je, između ostalog, svojim iskazom potvrdio ranije svjedočenje jednog od inspektora ali objelodanio da su se za ubistvo policajaca interesovala i još neka "zanimljiva" imena.
Keljmendi je kazao kako ga je, tokom istrage koja je uveliko bila u toku, kontaktirao saradnik bivšeg šefa OSA-e Osmana Mehmedagića Osmice.
"Pitao me je kakva saznanja imam sa terena i rekao mi da sve što čujem i saznam, javim. Poslije izvjesnog vremena sam sjedio na kafi sa Denisom Stojnićem u njegovom kafiću, a ubrzo nam se pridružio i Danijel Džafić Dado. On je rekao da ima čovjeka na Palama koji zna gdje su vozilo i puška koje su ubice sarajevskih policajaca koristile. Dado je rekao da je ta osoba Srećko Mandić. Denis i Dado su rekli da OSA daje milion KM nagrade ukoliko se otkrije gdje su puška i vozilo. Denis je tada, zbog te Dadine izjave, nazvao Osmicu koji je u kafić poslao dvojicu inspektora iz FMUP-a, Ibru Bešliju i Šehovića", svjedoči Keljmendi.
Nevezano za samo ročište, oglasio se i Stojnić koji je opovrgnuo Keljmendijeve tvrdnje nazvavši ih "perfidnim", dok kaže Mehmedagića (bivšeg šefa OSA-e) nije ni poznavao.
Sve je to, međutim, dalo jednu novu dimenziju ovom slučaju kazujući nam da je mnogo toga ostalo "ispod površine" i onog što je poznato.
Da li će se sve uspjeti razotkriti, da li će se tokovima "podzemlja" moći stati ukraj i narodu bar djelimično vratiti povjerenje u pravosuđe, ali i povjerenje u svakodnevni život, da im izlazak u grad neće predstavljati eventualno opasnost po život.