Opredijeljeni za izgradnju Bosne i Hercegovine kao pravedne demokratske države koja svojim građanima i građankama osigurava najvišu razinu međunarodno priznatih ljudskih prava i temeljnih sloboda,
Odlučni da produbljujemo, razvijamo i jačamo međusobne veze i saveze među političkim snagama koje Bosnu i Hercegovinu vide kao stabilnu, razvijenu građansku državu,
Mi, dole potpisani predsjednici Socijaldemokratske partije Bosne i Hercegovine i Naše stranke, zaključujemo
SPORAZUM O OSNIVANJU BOSANSKOHERCEGOVAČKOG BLOKA
Bosanskohercegovački blok (u daljem tekstu: Blok) osnivaju i čine stranke Socijaldemokratska partija Bosne i Hercegovine (SDP BiH) i Naša stranka (NS). Blok je otvoren za saradnju i pridruživanje drugih stranaka koje njeguju iste ili slične vrijednosti, unutrašnju strukturu i ideale izražene u Programskim opredjeljenjima Bloka.
Svrha osnivanja bloka je koordinirano političko djelovanje stranaka članica bloka u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti i političkom aktivizmu na svim razinama, sa ciljem: konačne uspostave jednakopravnosti građana i naroda Bosna i Hercegovine na cijeloj teritoriji države Bosne i Hercegovine dokidanjem svih oblika diskriminacije građana i građanki Bosne i Hercegovine utvrđenih brojnim presudama domaćih sudova i Evropskog suda za ljudska prava, razvoja i jačanja demokratskog društva i inistitucija Bosne i Hercegovine, ekonomskog i općeg društvenog razvoja Bosne i Hercegovine, kao i političkog poražavanja retrogradnih političkih snaga koje zagovaraju i sinhronizovano djeluju na planu podjele države Bosne i Hercegovine, a što će dovesti do ubrzanja procesa pristupanja Bosne i Hercegovine NATO-u i Evropskoj uniji.
Na sastancima Bloka stranke predstavljaju njihovi predsjednici ili osobe koje oni ovlaste i oni/e predstavljaju Vijeće Bloka (Vijeće).
Vijeće raspravlja i odlučuje na sjednicama. Za održavanje sjednica potrebno je prisustvo svih članova/ica Vijeća. Izuzetno, uz pismenu saglasnost odsutnog člana/ice Vijeća, organ može da zasjeda i odlučuje bez njenog/govog prisustva. Na sjednicama se vodi zapisnik koji vlastoručnim potpisom ovjeravaju sve članice Vijeća.
Odluke unutar Bloka u pravilu se donose konsenzusom na sjednicama Vijeća. Sve strane će uložiti maksimalne napore za postizanje konsenzusa pri odlučivanju.
Kod donošenja odluke o davanju saglasnosti na pristupanje Bloku drugih stranaka, nužan je konsenzus stranaka članica bloka.
Odluke Bloka donesene po principima iz člana 4. su konačne i obvezujuće za sve stranke unutar Bloka. Pod uslovima navedenim u prethodnom članu, Vijeće Bloka donosi odluke o sljedećim pitanjima:
- principima i načinu nastupa na izborima;
- predlaganju zakonskih rješenja i/ili uvjetima i načinu glasanja o predloženim zakonskim rješenjima u zakonodavnoj vlasti od strane političkih subjekata koji nisu članovi/ice Bloka;
- djelovanju i saradnji među strankama članicama Bloka u izvršnoj vlasti, što uključuje međusobnu podršku, saradnju i koordinaciju rada i raspolaganja kapacitetima unutar izvršnih organa vlasti;
- načinu, obimu i principima saradnje s političkim subjektima koji nisu članovi/ice Bloka;
- drugim pitanjima za koja se procijeni da postoji potreba za izjašnjenjem ili koordiniranim djelovanjem Bloka.
Vijeće donosi odluku o uspostavi jednako ustrojenih organa odlučivanja Bloka na nižim razinama administrativnog organizovanja i djelovanja, koji djeluju po principima definisanim članom 4. sporazuma.
Vijeće ima pravo i ovlaštenje da svojom odlukom preinači, ospori ili poništi odluku donesenu unutar Bloka na nižim razinama, a sve prema principima utvrđenim u članu 4. sporazuma.
Stranke su saglasne da izabrani i imenovani zastupnici/e članica Bloka djeluju koordinirano na svim razinama zakonodavne i izvršne vlasti, onda kada je to moguće.
Potiču se organizacije stranaka da na svim razinama u javnosti jedinstveno nastupaju pod nazivom Bosankohercegovački blok, te da javno djelovanje, istupe i saopštenja kreiraju i organizuju pod ovim zajedničkim nazivom, svugdje gdje za to postoji konsenzus.
Stranke članice Bloka traže od vlastitih članova da u javnosti ne iznose negativne stavove ili u javnom prostoru poduzimaju druge aktivnosti kojima se narušava jedinstvo Bloka.
Političke stranke koje čine Blok zadržavaju pravo autonomnog unutarstranačkog organizovanja i odlučivanja u svim stvarima koje nisu predmet ovog sporazuma.
Ovaj sporazum je predmet prethodne potvrde na nadležnim organima subjekata osnivača Bloka, a stupa na snagu danom njegovog potpisivanja.