Stanovnici Širokače održali protestnu šetnju zbog klizišta: Do sada se ništa nije uradilo
Na protestima je bio prisutan i savjetnik načelnika općine Istočni Stari Grad Saša Klepić koji je kazao kako su na poziv općine Stari Grad i Civilne zaštite Stari Grad prije mjesec i po dana kao institucija reagovali i pozvali nadležne inspekcijske organe da utvrde činjenično stanje.
"Nakon toga uslijedila su još dva sastanka s predstavnicima općine Stari Grad, predstavnicima kantona i federalne ministrice okoliša i turizma gdje su doneseni određeni zaključci. Naša općina je tad preuzela općinu da uradi ovdje na ovoj lokaciji, odvodni kanal. Za ovu lokaciju da spriječimo dolazak oborinskih voda i da se blindiraju dva propusta koja su tu ispod nas i stavljena je zaštitna ograda", kazao je Klepić.
Klepić je kazao i da je zabranjeno odlaganje i da to nadzire komunalna policija i policija.
"Ključna stvar je da smo pred premijerom Kantona, načelnikom općine Stari Grad dali saglasnost da sve federalne institucije, kantonalne ili općinske i pravna lica mogu ući na ovaj lokalitet i vršiti radove po pitanju sanacije klizišta", istakao je Klepić.
Okupljenim mještanima kazao je kako izražavaju zabrinutost i saosjećajnost sa njima.
Mujo Dedić, stanovnik MZ Širokača, kazao je kako se pridružio zbog opasnosti zbog nestanka ne samo jedne mjesne zajednice nego da ukoliko klizište krene neće biti Bistrika, a ne samo Širokače.
Član Savjeta Mjesne zajednice Širokača Samir Isaković je kazao da je cilj okupljanja da se desi što hitnija sanacija klizišta.
"Do sada se još ništa nije uradilo, osim postavljanja ograde. Ta ograda je postavljena radi neistresanja nove količine zemlje na nasip. Dalje se ništa nije učinilo, sve je prebacivanje sa nivoa na nivoa, sa entiteta na entitet. Zahtijevamo da se nešto uradi, pa makar hitne mjere. To je odvođenje ovih voda koje idu prema naselju, da se ne bi tlo natapalo da ne krene klizište", kazao je Isaković.
Isaković je naveo da se pet porodica odselilo, ali da se jedna vratila zbog neuslovnog smještaja, a da su ostali u pregovorima sa općinom i da svi odbijaju kolektivni smještaj.
"Koliko znam općina je ponudila stanova. Dosta ljudi je pristalo i spremaju se za evakuaciju. To su privatni stanovi koje je općina iznajmila po čitavom gradu", pojasnio je Isaković.
Poručio je da se nada da će okupljanjem doći do vlasti svih nivoa koje mogu pomoći i da se ne desi ono što se desilo u Jablanici.