Stari most, crkve i džamije u Mostaru utonuli u mrak u borbi protiv klimatskih promjena
Na ovaj način se naša zemlja pridružila globalnoj inicijativi Svjetskog fonda za zaštitu prirode (WWF) "Sat za planetu Zemlju", sa više od 190 zemalja svijeta u borbi protiv klimatskih promjena.
Bosna i Hercegovina u ovoj globalnoj akciji sudjeluje od 2009. godine, a prvi se pridružio Mostar, pa se Stari most našao rame uz rame sa građevinama kakve su Eiffelov toranj i Sydneyska opera. Gradonačelnik Mostar Maro Kordić ističe da je Sat za planet Zemlju osnovan kako bi ujedinio svijet u podršci ljudima i planetu.
"Naša je vizija uvijek bila stvoriti pozitivne utjecaje na okoliš kroz moć mnoštva. U ovim grubim vremenima, Sat za planet Zemlju 2022. nudi još jedan trenutak za solidarnost i priliku da brinemo jedni o drugima i domu koji svi dijelimo. Priroda je neophodna za izgradnju sigurnijeg, otpornijeg i održivijeg svijeta u kojem svi napreduju i žive u harmoniji jedni s drugima", kazao je mostarski gradonačelnik.
Sat za planetu Zemlju prvi put je održan u Sidneyu 2007. godine kao građanska inicijativa za podizanje svijesti o klimatskim promjenama, kada je WWF u Australiji predstavio svoju ideju kako da se građani zainteresiraju za temu klimatskih promjena.
To je dovelo do prvog gašenja svjetala u Sidneyu, u kojem je sudjelovalo oko 2,2 miliona građana. Već se sljedeće godine ovo pretvorilo u globalnu akciju, dok su klimatske promjene polako postale sve značajnija tema u našim životima.
Izvršna direktorica WWF Adrije Nataša Kalauz ističe kako da je naš odnos s prirodom narušen i da za moramo svi djelovati da bi se priroda oporavila i spriječile katastrofalne posljedice tog stanja.
"Ubrzano uništavanje prirode, kao posljedica ljudskih aktivnosti, ima katastrofalne utjecaje na populacije divljih vrsta, na ljudsko zdravlje i sve druge aspekte naših života. Gotovo svakog sata u svijetu izgubimo jednu vrstu. Vrijeme nam istječe i ako želimo da se priroda oporavi, moramo odmah djelovati", upozorila je Kalauz.
Misija WWF-a je zaustaviti propadanje zemljinog prirodnog okoliša te izgraditi budućnost u kojoj ljudi žive u skladu s prirodom čuvajući svjetsku biološku raznolikost i osiguravajući održivu uporabu obnovljivih prirodnih resursa, promovirajući smanjenje zagađenja i rasipne potrošnje.
Sat za planet Zemlju može obilježiti svatko od nas, gašenjem svjetla od 20:30 sati zajedno sa trgovima i znamenitostima naših i svjetskih gradova.