Stevandić reagovao na Bećirovićev zahtjev Ustavnom sudu BiH: "Mi smo ovdje prapostojbina"
"To je zato što RS još nije rekao koje će koristiti simbole, niti je to decidno navedeno u zakonu, nego je uvedeno pravo korištenja koje ne negira i ne mijenja korištenje dosadašnjih amblema i himne, koje se i dalje koriste i dobile su prolaznu ocjenu ustavnih sudova RS-a i BiH", rekao je Stevandić.
On je napomenuo da je riječ o materiji kojoj se ne može osporiti pravo.
"Ovdje je riječ o pravu, a ne o nametanju, a Bećirović želi da iskoristi sud da poništi naša prava, da bi nam nametnuo svoja. To mi Bošnjacima ne radimo, niti ćemo dopustiti da oni rade nama", rekao je Stevandić.
On smatra da je ovaj potez sračunat, te da je izabrano vrijeme kada će početi velika kriza s ciljem da se još više zavade narodi i usložnjava situacija u BiH.
"Mi drugim narodima ne vrijeđamo datume rođenja, himne, praznike, te zastave koje stavljaju na svojim svečanostima i nećemo dozvoliti da to neko vrijeđa nama. Nismo ovdje narod bez korijena, mi smo ovde prapostojbina", rekao je Stevandić te rekao kako su simboli mnogo stariji od Bećirovića i njegove percepcije nacije, grba i himne.
Podsjetimo, u obrazloženju zahtjeva upućenog Ustavnom sudu BiH, Bećirović je izložio ustavnopravne razloge i činjenice koji bi trebali poslužiti kao osnova za donošenje odluke o neustavnosti spornog Zakona.
"Zbog toga očekujemo da Ustavni sud BiH utvrdi da je neustavan Zakon o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne u bosanskohercegovačkom entitetu RS, te da isti ukine i stavi van pravne snage", saopšteno je iz njegovog kabineta.
Podsjećamo, Ustavni sud BiH je već 2006. utvrdio neustavnost Zakona o upotrebi zastave, grba i himne bosanskohercegovačkog entiteta RS.
"Svaki pokušaj ponovnog usvajanja i primjene ovog zakona je u suprotnosti s tom presudom i predstavlja ozbiljan izazov za vladavinu prava u Bosni i Hercegovini", rečeno je u saopštenju.