Stojanović: SDA je kopirajući politiku HDZ-a pokazala da joj je vlast bitnija od građanske države
"Proces formiranja vlasti na nivou FBiH, do sad je pokazao da je za SDA mnogo bitnije zadržati se u vlasti, nego građanska država. SDA za 32 godine nikada nije bila van vlasti, ali želi još jedan mandat po svaku cijenu. Čak i sada kada nema partnere za većinu", rekao je Stojanović.
Istakao je da od kraja rata do danas slušamo predstavnike SDA kako baštine ideju građanske države, ideju Armije BiH, zajedništva i kako je država najvažnija.
Dodaje da SDA optužuje Osmorku da idu sa HDZ-om u vlast, govoreći da i oni imaju većinu u Klubu Bošnjaka, što prema mišljenju Stojanovića, izjednačava političku praksu ove dvije stranke.
"Etnički princip ispred građanskog. Ono što je sigurno da posljednjih 15 godina SDA mnogo više liči na bošnjački HDZ ili SNSD. Zato su se u vlasti proteklih 32 godine odlično slagali sa nacionalnim strankama Srba i Hrvata. A države i zajedništva je sve manje. Razjedinjenost nikad veća", kazao je Stojanović.
Da je vlast bitnija od građanske države, ističe Stojanović, pokazuje stav SDA o formiranju Vlade Federacije BiH.
"Mada postoji natpolovična većina u oba doma parlamenta FBiH, najbitnije za SDA je stav 13 delegata iz kluba Bošnjaka koji su izabrali gospodina Lendu. Nije toliko bitno kako je izabrano 5 od ovih 13 delegata, nego stav da treba onemogućiti svaku demokratsku, građanski izabranu većinu ako SDA nije u vlasti. Činjenica je da po Ustavu gospodin Lendo ima na to pravo", rekao je Stojanović.
Ipak, on se pita gdje je tu volja građanske BiH koju predstavljaju i Bošnjaci koji nisu u SDA, kao i Srbi, Hrvati i Ostali.
"Gdje je tu poštovanje svih ostalih koji nisu u SDA i DF-u? I gdje je tu uopšte građanska BiH za koju bi se trebali sutra boriti i u RS-u i na teritorijama pod vlašću HDZ-a? Ako svi pristanemo na legitimno predstavljanje koje promovišu iz HDZ-a i SNSD-a, onda je to put u tri etnički čiste teritorije. I trasiran put za raspad države", rekao je Stojanović.
Dodao je da će se boriti za građansku većinu jer samo tako se principijelno može tražiti isti odnos u RS-u i drugim dijelovima zemlje.
"Ako pristanemo da se etnički blokira formiranje vlasti, danas Bošnjaci, jučer Srbi i Hrvati, sutra ko zna ko, dali smo svim nacionalistima legitimitet da to rade kad god im je ćeif. To nije put za jednakopravnost, nego za tri etnička čista bloka i raspad države", zaključio je Stojanović.