Iz Unije studenata Univerziteta u Zenici su kazali da su pokušavali dopisima skrenuti pažnju na studente Univerziteta u Zenici, ali da niko na to iz Rektorata UNZE nije reagovao.
Studenti Univerziteta u Zenici suočavaju se sa brojnim problemima u procesu školovanja gdje im se u prvom planu prijeti, oduzimaju prava, plasiraju dezinformacije i ne provode stavke iz Statuta Univerzitera u Zenici.
Potpredsjednik Unije studenata UNZE Nuraga Galamić je kazao kako će Senat UNZE na današnjoj sjednici biti upoznat sa zahtjevima studenata.
"Danas ćemo upoznati Senat sa listom od devet zahtjeva, a od sljedeće sjednice ćemo svaku tačku posebno delegirati. Mnogo je anomalija na Univerzutetu gdje mnogi profesori krše Statut prilikom obavljanja svojih obaveza, a poštuju ga kada se treba zaposliti", kazao je Galamić.
Prema riječima Galamića, ukoliko se zahtjevi ne ispune, moguće je da će doći do obustave nastave na Univerzitetu u Zenici.
"Prvi korak će biti formiranje koordinacionog tijela sa članovima Vlade, Univerziteta i Unije studenata koji će nadgledati provedbe naših zahtjeva, a do kraja semestra očekujemo njihovu realizaciju. Ukoliko se to ne ispuni moguće je da će doći do obustave nastave i da ćemo organizovati masovnije proteste, ali vjerujem da se to neće dogoditi", zaključio je Galamić.
Lista zahtjeva je sljedeća:
-
Implementacija člana 198. Statuta Univerziteta u Zenici, u kojem se kaže da je 51posto pojedine provjere znanja dovoljno za prolaz.
-
Implementacija tumačenja Statuta i Odluke Senata Univerziteta u Zenici u vezi sa prenošenjem dva predmeta ili 12 ECTS bodova na naredne godine, bez obzira sa koje godine su nepoloženi predmeti.
-
Zahtjev za polaganje predmeta pred drugim profesorima sa izborom na istu naučnu oblast.
-
Izmjena Statuta Univerziteta u Zenici u svrhu definisanja procedure ponovne provjere znanja pred komisijom.
-
Implementacija člana 198. Statuta Univerziteta u Zenici, gdje se kaže da u konačnu ocjenu moraju ući i predispitne aktivnosti (kolokviji, seminarski radovi, programi i sl.)
-
Zahtjev za izradu Pravilnika o proceduri provjere znanja, gdje će se definisati da je konačna ocjena zbir osvojenih bodova u predispitnim i ispitnim aktivnostima, a ne "subjektivno" ocjenjivanje, a sve u skladu sa Statutom Univerziteta u Zenici.
-
Osnivanje vanrednog studija na fakultetima koji nemaju vanredni studij, za studente koji gube pravo na školovanje radi obnove godine više od dva puta. (Do sada su studenti bili diskriminirani)
-
Implementacija člana 192. Statuta Univerziteta u Zenici, gdje se kaže da svaki profesor prije početka akademske godine sa Prodekanom za nastavu mora regulisati gradivo koje će se predavati, način predavanja i vježbi, način održavanja i sadržaj ispita i ispitnih rokova, u skladu sa SYLLABUSOM.
-
Implementacija člana 201. Statuta Univerziteta u Zenici (Javnost ispita), gdje se kaže da na ispitu pravo prisustva imaju studenti koji su stekli uslove za provjeru znanja, ostali zainteresovani studenti i treća lica.