Izlaznost ili zakon?
42

Stranke HNS-a računaju da većom izlaznošću mogu zadržati kontrolu u Domu naroda FBiH

S. H.
Foto: I. Š./Klix.ba
Foto: I. Š./Klix.ba
Izborna matematika trenutno je jedna od glavnih tema u izbornim štabovima političkih stranaka pa se tako računaju različite kombinacije za postizborne pregovore i formiranje vlasti.

Jedna od ključnih institucija, koja je tema i izmjena Ustava FBiH i izbornog zakonaje Dom naroda. Riječ je o instituciji koja je ključ za kontrolu vlasti u entitetu Federacija BiH. U još uvijek neizvjesnoj situaciji u vezi nametanja odluke visokog predstavnika Christiana Schmidta o načinu popunjavanja Doma naroda ili načina izbora predsjednika FBiH, politički akteri računaju na borbu po starim pravilima.

U hrvatskom političkom spektru svjesni su da velika izlaznost Hrvatima garantira i nastavak kontrole Doma naroda FBiH. Od 17 delegata u tom domu njima je važno da kontrolišu dvije trećine, odnosno da stranke koje uglavnom imaju sjedište u Sarajevu ne dosegnu brojku od šest delegata iz reda hrvatskog naroda. Ukoliko bi se to dogodilo, moguće je onda da HDZ i druge stranke HNS-a ne budu imali kontrolni paket. A dosezanje brojke od šest hrvatskih delegata za stranke iz Sarajeva je izuzetno teško.

Delegat HDZ Ilija Nakić u izjavi za televiziju Herceg Bosne ističe upravo važnost kontrolnog paketa u federalnom Domu naroda. Međutim, ako se kao tačka naglasi izlaznost birača koja će omogućiti nekoj stranci kontrolu u Domu naroda, onda se postavlja pitanje koliko je izborni zakon primarni problem. Po toj logici ključni problem nije u zakonu, već u rezultatu, odnosno izlaznosti.

Ugroženost nekog naroda za sobom bi automatski povlačila izlaznost iz reda tog naroda i do preko 80 posto, a dosadašnja praksa pokazuje da Hrvati na izbore izlaze u prosjeku kao i druga dva konstitutivna naroda, u odnosu na njihov broj.

Drugim riječima, ukoliko Schmidt ne promijeni pravila političke igre, odnosno način izbora delegata u Dom naroda, a hrvatski birači izađu u tolikom broju i idaju podršku strankama okupljenim oko HDZ-a, politički odnos ostaje isti i HDZ će ponovo imati sve poluge u svojim rukama.

Stoga se nameće šitanje, da li je problem mala izlaznost na izborima ili postojeća pravila za popunjavanje Doma naroda FBiH. A kontrola u federalnom Domu naroda za sobom vuče i kontrolu u državnom Domu naroda.