O reakciji vlasti
96

Stručna javnost o aferi "200 hiljada KM": BiH je nužno potrebna kulturna reforma

Er. M.
Foto: H. M./Klix.ba
Foto: H. M./Klix.ba
Ne stišavaju se reakcije na odluku vlasti u Kantonu Sarajevo da dodijeli 200 hiljada KM Udruženju Institut za kulturu i umjetnost. Stručna javnost pozdravlja reakciju i javnosti i Vlade KS nakon obznanjivanja ove informacije, ali i poručuje da je BiH nužno potrebna kulturna reforma.

Bosanskohercegovački reditelj Dino Mustafić rekao je za Klix.ba kako je BiH nužno potrebna kulturna reforma, što potvrđuje i "sumnjiva" odluka Vlade KS zbog koje se uznemirila javnost.

"Umjetnici moraju učestvovati u kreiranju ključnih strateških dokumenata u oblasti kulturne politike, inicirati debate o pitanjima kulture i pritiskati političare da uvaže njihove zahtjeve. Kulturni radnici cijele zemlje treba da djeluju kolektivno na ostvarivanju zajedničkih ciljeva kao što su to npr. činili kroz inicijativu Kultura 2020 koja je bila nosilac akcije "Ja sam Muzej". To je bila prva pobjeda građanske inicijative nakon potpisivanja Dejtona", kazao je Mustafić.

On dodaje da je to pravi put kojim svaki umjetnik mora izaći iz sjene oportunističkog života i preuzeti odgovornost za svoju sudbinu tako što je postao građanin i odlučio aktivno učestvovati u policy procesima.

"Ohrabruje reakcija najšire javnosti koja pokazuje da je životno zainteresovana za transparentnost i kriterije kao početak procesa vraćanja povjerenja u institucije sistema", rekao je Mustafić.

Dino Mustafić (Foto: Klix.ba)
Dino Mustafić (Foto: Klix.ba)

Mustafić ističe da je spremnost Vlade KS da napravi autokorekciju prvobitne odluke nakon iznesene argumentacije u javnosti potez koji treba pohvaliti, tim prije ako će to postati pravilo ponašanja i za druge nivoe vlasti.

"Meni je to kao kulturnom djelatniku i građaninu značajnije od stranačkih javnih prepucavanja, jer sam veliki pobornik depolitizacije kulture i medija, što je početak reformskog kursa. Onda je sigurno da na čelu budućih instituta za kulturu neće moći biti ljudi bez stručnih i naučnih referenci", zaključio je Mustafić.

Politička analitičarka Ivana Marić rekla nam je da je Vlada KS svojevrstan presedan i pozitivan primjer koji bi mnogi željeli prekopirati i na druge nivoe vlasti.

"Ono što je specifično za ovu vlast je da nastoje raditi transparentno i u interesu građana, što se vidi po njihovim dosadašnjim rezultatima i do sada neuobičajenoj praksi komuniciranja s građanima. Druga specifičnost je to što Vlada KS funkcionira kao jedno tijelo, a ne kao, što je to kod nas obično slučaj, skupina ministara od kojih svako provodi svoju i politiku svoje stranke", kazala je Marić.

Ističe da političari i stranke "Šestorke" koje čine ovu vladu za sebe kažu da su drugačiji i bolji od drugih, ali je pitanje da li bi to zaista bilo tako da nemaju ovako žestoku opoziciju koja vreba svaki njihov, pa i najmanji, pogrešan korak.

"Vlast je dobra koliko je dobra opozicija. Koliko god da se vladajuća šestorka trudila da radi transparentno i pošteno, opozicija pronađe svaku njihovu, pa i najmanju, grešku. Kad već ne mogu da smijene Vladu KS, onda bar da im naruše imidž i ukažu građanima na sve njihove mane. S obzirom na dobre odnose s medijima, kao i na dobro uvježbanu vojsku aktivista, oni uspiju svu pažnju javnosti usmjeriti na te greške vlasti u KS i tu pažnju danima uspješno održavaju na istoj temi. Ovo je dobro za građane jer je kontrola ipak važnija od povjerenja, a opozicija je ta koja je kontrolni mehanizam i korektor vlasti", smatra Marić.

Ivana Marić
Ivana Marić

Kako kaže, kako to funkcionira u stvarnosti pokazuju nam dešavanja u vezi s 200.000 KM koje je Vlada KS namijenila za novosnovani Institut za kulturu.

"S obzirom na to da se nadležni ministar nije izjašnjavao, odgovor javnosti su uputili premijer i predsjednik skupštine. Međutim, očito je bilo da oni nisu raspolagali svim informacijama, ali nisu željeli takve kritike i optužbe ostaviti bez odgovora. Prema njihovim prvim reakcijama je bilo jasno da nisu ni sami bili sigurni o čemu se radi, ali su po svaku cijenu željeli opravdati tu stavku", rekla je Marić.

Ona dodaje da su zbog toga u javnost plasirane neprovjerene i kontradiktorne informacije. Podsjeća da je i ranije bilo sličnih situacija u kojima su mijenjali iskaze u nekoliko dana.

"Ali je pohvalno što bar odgovaraju na kritike i ispravljaju grešeke umjesto da se ogluše na kritike kao što su to radili njihovi prethodnici. Dobro je da javnost vrši pritisak na Vladu KS i da ovako oštro reaguje na svaki znak zloupotrebe te traži objašnjenja i odgovore. Bilo bi još bolje kada bi istom žestinom reagovali i na netransparentno trošenje novca svih drugih organa vlasti, počevši od općina do državnog nivoa. Ovako u oči upada nesrazmjer reakcije javnosti zbog 200.000 KM koje su planirane, a od kojih još ni jedna marka nije potrošena, u odnosu na potpuni izostanak reakcije javnosti npr. u slučaju milion KM koje su netransparentno utrošene za organizaciju EYOF-a, za koje nikada nismo dobili odgovor", smatra Marić.