Stručnjaci i roditelji u Tešnju razgovarali o izazovima djece s poteškoćama u razvoju
U svijetu, ali i u Bosni i Hercegovini evidentan je porast djece s poteškoćama u razvoju. Brojni izazovi roditelja od prepoznavanja neobičnog ponašanja ili predočavanje dijagnoze od stručnjaka da njihova djeca odstupaju od normalno psiho-fizičkog razvoja, predstavlja veliki problem, šok i nekada kao slijepu ulicu.
S tim u vezi, u Tešnju je Udruženje roditelja djece s poteškoćama u razvoju Osmjeh iz Tešnja organizovalo okrugli sto po nazivom: "Obrazovna i socijalna inkluzija na području općine Tešanj, gdje smo i kuda idemo?"
Izmeđuostalog, naglašeno je da se obrazovni sistem u ZDK, a tako i općini Tešanj, susreće se sa brojnim izazovima, jer po polasku u školu nisu im obezbjeđene zakonom predviđene norme da sa njihovom djecom rade asistenti koji će im pomoći u pohađanju osnovnog obrazovanja.
Učešće kroz panel diskusiju uzeli su predstavnici JU Dom zdravlja Tešanj, JU Centar za djecu i odrasle sa posebnim potrebama ZDK, JU Centar za socijalni rad Tešanj, Univerziteta u Tuzli – Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet (ERF), Aktiva direktora osnovnih škola, Aktiva direktora predškolskih ustanova, Aktiva pedagoga osnovnih škola, JU Mješovita srednja škola Tešanj., Udruženja Osmijeh, advokatski ured Alemdar Brkić i Sportskog saveza općine Tešanj.
U uvodu prisutnima su se obratili predsjednik udruženja Osmijeh i načelnik općine Tešanj Suad Huskić.
“Kroz brojne diskusije istaknuti su mnogobrojni problemi, komplikovan sistem funkcionisanja, nepoštivanje zakonom propisanih akata i prava djece, nedostatak stručnog osoblja i kadra kako prilikom pružanja procesa rehabilitacije tako i polaskom u školu u vidu nedostatka aistenata. Roditelji su prinuđeni da se snalaze na razne načine, a sve sa željom da pomognu djeci. Međutim, to sve nije dovoljno i u narednom periodu Udruženje Osmijeh će raditi zajedno sa svim ovim institucijama na poboljšanju uslova pružanja podrške ovoj grupi djece, te insistirati na obezbjeđivanju dovoljnog broja asistenata u osnovnim školama, kao i većem uključivanju u društveni život ove djece”, zaključak je okruglog stola u organizaciji “Osmijeha” koje postoji šest mjeseci i odlučno je u borbi za status ove djece i njihovih roditelja.