Oduzeta im licenca
186

Studenti privatnog univerziteta u Tuzli kojem je zabranjen rad spremni i na proteste

Piše: A. K.
Foto: Evropski univerzitet Kallos
Foto: Evropski univerzitet Kallos
Evropskom univerzitetu Kallos u Tuzli nedavno je oduzeta licenca te mu je onemogućen dalji rad. Studenti su zabrinuti za nastavk svog školovanja te su uputili otvoreno pismo, a iskazali su spremost i na proteste.
Ministarstvo obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona nedavno je zabranilo rad Evropskog univerziteta Kallos u toj regiji naše zemlje, oduzimanjem licence.

Resorni kantonalni ministar je pojasnio da je rješenjem utvrđeno da je ta privatna visokoškolska ustanova prestala ispunjavati propisane uslove za rad i obavljanje djelatnosti visokog obrazovanja na području Tuzlanskog kantona, a koji se odnose na održavanje nastave, prostor i kadar.

S druge strane, pravni zastupnik tog privatnog univerziteta je naveo da su oduzimanjem licence načinjeni brojni prekršaji i odredbe Zakona o upravnom postupku, Zakona o zabrani diskriminacije i Krivičnog zakona. Zbog toga je podnio tužbu nadležnim organima.

Inače, na ovom univerzitetu evidentirana su 354 studenta koja nemaju mogućnost nastavka školovanja u toj privatnoj visokoškolskoj ustanovi. Otvoreno pismo su uputili na adrese nadležnih, a kako su naveli, ukoliko se ne iznađe rješenje za njih podnijeti tužbu za naknadu materijalne i nematerijalne štete, protiv odgovornik pojedinaca, ali i institucija.

Oni u otvorenom pismu traže nesmetan završetak započetog obrazovanja, stjecanja diplome i nesmetan rad po njenom dobijanju.

"Nemojte zaboraviti da dijelite jednaku odgovornost, kao i osnivač, prema nama studentima, ali i našim roditeljima koji su porezni obveznici i koji izdavajaju svoja sredstva u budžet TK. Nemojte zaboraviti ministre, da ste svake godine, a na osnovu saglasnosti Vlade TK, odobravali upisne kvote studenata za upis na akademske godine, do unazad dvije godine. Šta mislite poduzeti po pitanju studeneta koji su upisali svoj studij u vrijeme dok su svi akti važili i dalje važe, konkretno rješenje o institucionalnoj akreditaciji od 16.08.2022. godine na period od pet godina, odnosno do 16.08.2027. godine. Dijelite jednaku odgovornost i ne možete nas sad gumicom pobrisati", navedeno je u otvorenom pismu.

Studenti Kallosa od nadležnih očekuju hitno rješavanje njihovog statusa.

"Vašim neodogovornim postupanjem, u odnosu na nas studente koji smo završne godije studija ili smo započeli svoje studiranje u vrijeme važenja svih navedenih akata, kako na dodiplomskom, tako i na postidiplomskim i doktorskim studijama, trpimo ogromnu štetu kako u materijalnom, tako i u nematrijalnom smislu (psihička, duševna bol), a posebno što gubimo povjerenje u državni sitem. Ovakvim svojim ponašanjem tjerate nas da napustimo ovu državu, za koju su naši roditelji svojom krvlju i životima platili, da bi danas mogli u nesmetano u teškom mukom stečenoj slobodi, obrazovati se, raditi i živjeti živote dostojne čovjeka. Na žalost mi nemamo život dostojan čovjeka, jer nas tretirate kao nebitne, manje vrijedne i nepostojeće ljude", napisali su, imeđu ostalog studenti.

Studenti su zatražili od Ministarstva obrazovanja i nauke TK da suspenduje ili stavi van snage odluku o oduzimanju licence.

"Pravno je nedopustivo i potpuno protuzakonito da donosite rješenje o oduzimanju licence, a pri tome rješenje o otklanjanju nedostatka kojim ste ostavili rok od godinu dana i koje je postalo konačno dana, 28.06.2024. godine, je još na snazi. Ukoliko ne budete postupili na način da nas zaštitite podnijećemo tužbe za naknadu materijalne i nematerijalne štete nadležnim sudovima, kako protiv odgovornih pojedinaca, tako i protiv institucija. Očekujemo od vas odgovorno postupanje. Kao odgovorne ljude na izabranim i imenovanim pozicijama, a prvenstveno kao roditelje, tražimo od vas da nas zaštitite i dopustite da dovršimo nesmetano svoje studije", istaknuli su, između ostalog studenti.

Studenti su kazali i da će, ukoliko to bude bilo potrebno, svoja prava tražiti i posredstvom mirnih protesta.