Protiv navedenog rješenja Tužilaštvo BiH je pravovremeno izjavilo žalbu koja je odlukom vanpretresnog vijeća 4. januara 2020. godine u cijelosti odbijena kao neosnovana, čime je prvostepeno rješenje potvrđeno.
Žalba Tužilaštva BiH ni na koji način nije osporila zakonitost i pravilnost prvostepene odluke.
"Vanpretresno vijeće je u potpunosti prihvatilo argumentaciju iz prvostepenog rješenja te u postupku po žalbi, još jednom propitujući navode Tužilaštva BiH, utvrdilo da je zaključak o nepostojanju osnovane sumnje u potpunosti ispravan, odnosno da optužnica ne ispunjava osnovni uslov za potvrđivanje. Vijeće je našlo kako iz dostavljenih dokaza u odnosu na osumnjičene Mehmedagića, Druškića i Cikotića nije utvrđena osnovana sumnja da su ostvarena bitna obilježja krivičnog djela zloupotrebe položaja ili ovlasti", navodi se.
Podsjećamo, istraga se vodila zbog sumnje u određene neregularnosti sigurnosnih provjera članova komisija u okviru Ministarstva sigurnosti BiH.
Na čelu Sektora za zaštitu tajnih podataka Ministarstva sigurnosti BiH je pomoćnik ministra Mate Miletić.
Provjeravalo se imenovanje Ismaila Sarića i Muriza Druškića. Obavještajno-sigurnosna agencija BiH je prema zakonu nadležna za izdavanje sigurnosnih dozvola, uz ostalo i pripadnicima svih policijskih agencija. Osobe kojima je odbijen zahtjev za izdavanje dozvole za pristup tajnim podacima mogu u roku od 15 dana nakon dostavljanja rješenja uložiti žalbu.
Tu nastupa Komisija za odlučivanje po žalbama sigurnosnih dozvola u čijem sastavu su Ismail Sarić iz Ministarstva sigurnosti, Martina Gudelj iz Ministarstva pravde, Milijana Simić iz Ministarstva odbrane, Muriz Druškić iz OSA-e, Radmila Zeljaja iz SIPA-e i Irina Neuman kao sekretarka komisije.