Po tužbi JAR-a
4

Uživo / Sud u Hagu donosi odluku o privremenoj mjeri o prekidu vatre u Gazi: Izrael mora spriječiti genocid u Gazi

F. H.
Vrhovni sud Ujedinjenih naroda (UN) danas donosi odluku o hitnim mjerama kojima bi se Izraelu naredilo da prekine svoje vojne operacije u Gazi.

13:44 Izrael mora izvijestiti sud u roku od mjesec dana o tome što čini kako bi održao naredbu da poduzme sve mjere u okviru svoje moći kako bi spriječio djela genocida u Gazi.

13:37 Sud smatra da Izrael mora u skladu sa obavezom o Konvenciji o genocidu mora poduzeti mjere da spriječi ubijanje grupa ili ubijanje grupa, nanošenje ozbiljnih povreda i uspostavljanje mjera koje otežavaju živote te koje sprečavaju rađanje. Sud smatra da Izrael mora osigurati da njegove trupe ne čine ova djela.

Sud naređuje Izraelu da poduzme sve mjere u svojoj moći da spriječi genocid. Kaže da Izrael mora osigurati da njegove snage ne počine genocid.

13:32 Međunarodni sud pravde zaključio je da prema članku 2. Konvencije o genocidu, Palestinci čine ono što on smatra "zaštićenom grupom".

"Čini se da Palestinci čine zasebnu nacionalnu, etničku, rasnu ili vjersku grupu, a time i zaštićenu grupu u smislu članka 2. Konvencije o genocidu", rekla je sutkinja Joan Donoghue.

13:29 Donoghue je rekla da sud primjećuje da je vojna operacija koju je proveo Izrael rezultirala velikim brojem smrtnih slučajeva i povreda, kao i masovnim razaranjem domova, prisilnim raseljavanjem velike većine stanovništva i velikom štetom na civilnoj infrastrukturi.

13:19 Predsjednica suda Joan Donoghue je u prvom dijelu obraćanja kazala kako Međunarodni sud pravde ima nadležnost da odlučuje o zahtjevu za izricanje privremenih mjera po zahtjevu Južnoafričke republike za obustavljanje izraelske ofanzive.

Sjednica Međunarodnog suda pravde (ICJ), koja traje dio je slučaja koji je pokrenula Južnoafrička Republika u kojoj se tvrdi da Izrael čini genocid nad Palestincima u Gazi.

Obje su zemlje svjedočile kada je predmet pokrenut prije dvije sedmice iako Izrael oštro odbacuje optužbe. Sud ne može izvršiti presudu protiv Izraela, ali bi bila politički veoma značajna.

Izrael je oštro reagirao na optužbe za genocid, optužujući Južnu Afriku za "iskrivljavanje istine". Smatraju da se imaju pravo braniti i da cilja na borce Hamasa, a ne na palestinske civile.

Izraelci su tražili od sudija da odbace zahtjev Južnoafričke Republike jer smatraju da se temelji na "uvelike iskrivljenim i neutemeljenim optužbama o nepostojećem genocidu".

Prilikom donošenja presude, 17 sudija od čega 15 stalnih, plus po jedan iz Južnoafričke Republike i Izraela - mora odgovoriti na dva pitanja:

Prvo, je li Južnoafrička Republika ispunila osnovni uslov koji pokazuje da se njenim zahtjevom protiv Izraela može pozabaviti UN-ovom Konvencijom o genocidu iz 1948. godine. Konvencija - čiji su potpisnici Izrael i Južnoafrička Republika, koja definira šta je genocid. U ovoj preliminarnoj fazi slučaja, letvica je relativno niska.

Drugo, postoji li vjerojatan rizik od nepopravljive štete palestinskom narodu u Gazi ako se izraelska vojna akcija nastavi. Također, sudije nisu ograničene na specifične zahtjeve Južnoafričke Republike. Diskusija bi jednostavno mogla dati upute Izraelu da osigura da su njegovi postupci u skladu s međunarodnim pravom i da osigura da ne čini ništa što bi spriječilo isporuke hrane, vode ili lijekova.