Sudski službenici iz Tuzle i Mostara idu štrajk, pitaju zašto vrijede manje od kolega iz Sarajeva
Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika pravosuđa u Tuzlanskom kantonu i Jedinstveni sindikat državnih službenika i namještenika pravosuđa u Hercegovačko- neretvanskom kantonu su zbog dosadašnjeg neadekvatnog načina predstavljanja njihovih interesa i položaja odlučili formirati samostalne sindikate.
Kako navode, isključivi cilj im je zastupanje interesa državnih službenika i namještenika sudova i tužilaštava ova dva kantona. O aktuelnom položaju u kojem se nalaze te planovima za naredni period upoznali su nadležne na kantonalnom i federalnom nivou, a dopis su uputili i na adresu Viskog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (VSTVBiH), sa čijim su predstavnicima održali i sastanak prije nekoliko dana.
"Smatramo da se radno-pravni status državnih službenika i namještenika u sudovima i tužilaštvima s aspekta obaveza i odgovornosti u velikoj mjeri razlikuje od statusa državnih službenika i namještenika u drugim državnim organima. Naime, zbog reforme pravosuđa i usklađivanja našeg pravosudnog sistema sa evropskim principima, na putu ka Evropskoj uniji, ova kategorija zaposlenika dobija potpuno novu ulogu u odnosu na raniji period", kažu iz ova dva sindikata u dopisu koji je u posjedu portala Klix.ba.
Kako dodaju, za razliku od ostalih, državni službenici i namještenici pravosuđa prolaze sigurnosne provjere te izuzetno odgovorne i zahtjevne dužnosti koje administrativno-tehničko osoblje u pravosudnim institucijama obavljaju za potrebe nositelja pravosudnih funkcija i suda u cjelini.
To, kako naglašavaju, sa digitalizacijom svih ostalih službi u sudu (registar pravnih osoba i zemljišnoknjižni ured), kao i uvođenjem nove generacije sistema za upravljanje predmetima u sudovima u BiH, ROF-a (Registar novčanih kazni i prekršajne evidencije) i SOKOP-a njihove zatatke stvara sve složenijim.
"I pored činjenice, da zaposlenici u ova dva kantona, kao i ostalim kantonima dijele iste obaveze i odgovornosti sa kolegama iz Sarajevskog kantona, njihova primanja su nekoliko stotina maraka manja te se kreću oko 1.100 KM, a koliko približno ima spremačica u federalnim organima uprave. Značaj i položaj ovih zaposlenika je prepoznat i od VSTV-a BiH u čijem prostorijama je 12. novembra 2024. godine održan sastanak na kojem su predsjednik i članovi predsjedništva VSTV-a iznijeli stav. Oni su potpuno svjesni uloge i značaja ovih zaposlenika za nesmetano funkcioniranje pravosudnog sistema i da materijalni status tih zaposlenika nije adekvatno riješen u odnosu na značaju koji ti zaposlenici pružaju funkcioniranju pravosudnog sistem", istaknuto je u dopisu.
Potcrtavaju da značaj uposlenika pravosuđa nije na isti način prepoznat i od njihovih nadležnih vlada, koje se, kako kažu, nisu udostojili, izuzev ministra pravosuđa HNK primiti na razgovor. Zbog toga su, naglašavaju, primorani organizirati štrajk upozorenja s namjerom da njihove vlade konačno shvate značaj i doprinos koji pružaju u funkcioniranju pravosudnog sistema te adekvatno riješe materijalni status.
"Ukoliko se nastavi ovakav odnos te se u narednom periodu značajnije ne popravi materijalni položaj, ne isključuje se organiziranje generalnog štrajka državnih službenika i namještenika od strane ova dva sindikata, a nije isključeno i pridruživanju ostalih sindikata iz drugih kantona koji štite interese pravosuđa", navode iz sindikata.
Zbog cjelokupne kituacije, Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika pravosuđa u Tuzlanskom kantonu sa Jedinstvenim sindikatom državnih službenika i namještenika pravosuđa u Hercegovačko-neretvanskom kantonu, donio je zajedničku odluku da u narednih petnaestak dana organiziraju štrajk upozorenja.
Zaključili su da su u tom smjeru već poduzete aktivnosti na anketiranju zaposlenika, naglasivši da je namjera štrajka upozorenja ukazivanje na izrazito loš položaj u kojem se nalazi ova kategorija zaposlenika.