Već šest godina
166

Sumnja na Dodikovo pranje novca pri kupovini vile na Dedinju je godinama u ladicama tužilaštva: Zašto?

Piše: Semir Hambo
Vilu u beogradskom naselju Dedinje Dodik je kupio još 2007. godine
Vilu u beogradskom naselju Dedinje Dodik je kupio još 2007. godine
Predsjednik entiteta Republika Srpska (RS) Milorad Dodik prvostepeno je osuđen zbog krivičnog djela nepoštivanja odluka visokog predstavnika. I od presude 26. februara u otvorenom je napadu na ustavni poredak države. No, to nije jedini predmet protiv Dodika, a predmet sumnji na pranje novca kupi prašinu u državnom tužilaštvu.

Skoro sedam godina u Tužilaštvu Bosne i Hercegovine nalazi se predmet protiv Dodika, sa sumnjom da je prilikom kupovine vile u beogradskom naselju Dedinje 2007. godine izvršio krivično djelo pranje novca, primanje dara te zloupotrebu položaja. Tek u martu 2022. godine Dodik je saslušan u tom predmetu i od tada se ništa nije dogodilo.

U međuvremenu, tužilaštvo je podiglo optužnicu protiv Dodika zbog krivičnog djela nepoštivanja odluka visokog predstavnika. I uprkos svim činjenicama, Dodik je presudu iskoristio da je dovede na politički teren ili barem to pokušava uraditi kroz negiranje legitimiteta visokog predstavnika. Suštinski Dodik se pričom o načinu imenovanja visokog predstavnika Christiana Schmidta krije iza nacionalne zastave pa presudu protiv sebe proistovjećuje sa entitetom RS.

Zašto se godinama čekalo?

U posljednje vrijeme se u prvi plan ponovo i to tri godine nakon prvog saslušanja ponovo nameće pitanje predmeta "vila na Dedinju", što je predmet iza kojeg se Dodik ne može pokrivati nacionalnom pričom. Međutim, tu se nameće pitanje zbog čega se taj predmet povlači po tužilačkim ladicama od 2018. godine? Zašto se ništa nije dogodilo nakon saslušanja 2022. godine?

Danas, tužilaštvo treba saslušati Dodika na nove okolnosti i čak mu je poslat poziv da se javi na saslušanje 2. aprila, što je Dodik izignorisao. Kao što ignoriše i poziv na saslušanje za predmet napada na ustavni poredak. Još jedan pogrešan potez Tužilaštva BiH bio je i što je od Interpola prvo zatražena međunarodna potjernica za predmet napada na ustavni poredak. I kada je stigla odbijenica, sada se razmatra slanje novog zahtjeva za međunarodnom potjernicom za predmet vila na Dedinju.

No, iz pozicije Dodika novi zahtjev za Interpolovom potjernicom može izgledati kao osveta zbog prvobitno propalog zahtjeva. U tom kontekstu još više na značaju dobija činjenica da je predmet kupovine vile na Dedinju ležao u tužilaštvu godinama bez ikakvog pomjeranja. A trenutni razvoj događaja djeluje kao da je takav scenarij dobro osmišljen i u svakom slučaju ide u prilog Dodiku.

A pranje novca i zloupotreba položaja u slučaju vile na Dedinju je predmet lišen bilo kakvih nacionalnih tereta, već je slika i prilika korupcije. Danas, bez saslušanja na sve okolnosti Tužilaštvo BiH po Zakonu o krivičnom postupku ne može podići optužnicu protiv Dodika, jer bi u suprotnom Sud odbio optužnicu zbog proceduralnog propust. Zato je odgovornost na onima koji su predmet godinama držali u ladici, kako tužioci, tako i glavni državni tužilac Milanko Kajganić.

Historijat

Podsjetimo, Predmet je zaveden kao "Pavlović banka", koja već duže od šest godina čeka svoj pravi epilog. Radi se o, podsjećamo, predmetu koji je vezan za vilu u beogradskom naselju Dedinje, koju je Dodik kupio 14. maja 2007. godine za 750.000 eura.

Iako je tvrdio da je vilu platio novcem od kredita, ispostavilo se da je kredit u Pavlović banci podigao tek godinu kasnije, 27. juna 2008. godine, što je nametnulo opravdanu sumnju da je kredit poslužio kao pokriće.

Dodik je čak zahtjev za kredit ovjerio pečatom Vlade RS-a, kojom je u tom periodu rukovodio kao premijer.

Dodik je, navodno, ratu za sporni kredit u iznosu od nešto više od 9.000 KM uplaćivao u kešu, a novac je donosio vozač koji je, također navodno, u iskazu Tužilaštvu BiH kazao da "nije brojao pare", već ih je u banku donosio "zapakovane".

Vilu na Dedinju je iznajmljivala Ambasada Izraela, ali su napustili taj objekat 1. januara 2018. godine.

Vila je površine 341 m2, posjeduje garaže od 45 m2 i pomoćne prostorije od 63 m2 te zemljište uz objekt površine veće od 350 kvadratnih metara. Nalazi se u ulici Vaska Pope na broju 16 u Beogradu.

Vilu koja je izgrađena 2005. godine vještak je procijenio na 1.260.000 eura.