Slučaj iz 2016. godine
68

Sutra sjednica Apelacionog odjeljenja Suda BiH u predmetu "Memić", Feraget objasnio šta to znači

B. R.
Ifet Feraget, pravni zastupnik porodice Memić (Foto: T. S./Klix.ba)
Ifet Feraget, pravni zastupnik porodice Memić (Foto: T. S./Klix.ba)
Sjednica Vijeća Apelacionog odjeljenja Suda Bosne i Hercegovine u predmetu "Dženan Memić" bit će održana sutra. Ifet Feraget, pravni zastupnik porodice Memić, objasnio je šta to znači.
Kako je objavljeno na Facebook grupi "Pravda za Dženana Memića", javna sjednica je zakazana u 10 sati u Sudu Bosne i Hercegovine.

Ova sjednica je zakazana nakon što je Sud Bosne i Hercegovine u novembru prošle godine u prvostepenoj presudi oslobodio optužene da su kao kriminalna grupa prikrivali dokaze u ovom slučaju.

Optuženi su Alisa Ramić, koja je bila s Dženanom u noći 2016. kada je mladić stradao u ilidžanskoj Velikoj aleji, Alisin otac Zijad Mutap, pripadnici MUP-a Kantona Sarajevo Hasan Dupovac i Josip Barić te recepcioner ilidžanskog hotela Crystal Muamer Ožegović.

Advokat Feraget je u obrazloženju spomenute sjednica naglasio da to ne znači da će sutra biti izrečena konačna, pravosnažna presuda u ovom predmetu.

"Odlučuje se o žalbi tužilaštva na prvostepenu presudu. Nakon toga će Apelaciono vijeće donijeti svoju odluku koja može biti da se žalba odbija, da se žalba uvažava (da se potpuno ukida ili djelomično ukida prvostepena presuda) i postoje još neke mogućnosti", ukazao je.

Uvjeren je da prvostepena presuda, kako je izjavio za Klix.ba, nije pravilna, ni zakonita. Očekuje da će Apelaciono odjeljenje odluku donijeti 15 dana od sutrašnje sjednice. Ako bude ukinuta prvostepena presuda, onda će novo suđenje biti, kako je najavio, pred Apelacionim vijećem, a ne pred, kako je rekao, sudijom Brankom Perićem.

Osim ovog predmeta, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je u augustu prošle godine također u slučaju "Dženan Memić" pokrenulo istragu protiv više osoba zbog krivičnog djela "ubistvo i pomaganje počinitelju nakon krivičnog djela".

Istraga je pokrenuta protiv, između ostalih, suspendovane sutkinje Suda Bosne i Hercegovine Dalide Burzić koja je bila glavna tužiteljica Tužilaštva Kantona Sarajevo, postupajućeg kantonalnog tužitelja u ovom slučaju Merisa Ćate, bivšeg komesara sarajevske policije Vahida Ćosića i saobraćajnog vještaka Ševala Kovačevića.

Burzić, Ćato i Ćosić su prije dvije sedmice saslušani u kantonalnom MUP-u.

Odluke kantonalnog i entitetskog pravosuđa

Memići i Feraget ukazuju na to da je Tužilaštvo Kantona Sarajevo ovaj slučaj prvobitno istraživalo kao ubistvo, a da su ga potom okvalifikovali kao saobraćajnu nesreću.

Uvjereni da je Dženan ubijen, insistirali su da pravosuđe stradanje istražuje upravo kao ubistvo. Međutim, kantonalno tužilaštvo je to tretiralo kao saobraćajnu nesreću, za koju su optužili Ljubu i Bekriju Seferovića. Bili su optuženi da su kombijem usmrtili Dženana, a onda je uslijedila pravna trakavica.

Prije presuda Kantonalnog suda u Sarajevu i Vrhovnog suda Federacije Bosne i Hercegovine, ad hoc tijelo Skupštine Kantona Sarajevo je 2017. utvrdilo da su se desili, kako je navedeno, brojni propusti u istrazi ovog slučaja.

Tadašnji predsjednik skupštinske Komisije za sigurnost i u to vrijeme zastupnik vladajuće SDA Elvedin Okerić je naglašavao da je Tužilaštvo Kantona Sarajevo vršilo pritisak na rad ovog tijela. Njegovo formiranje je inicirala zastupnica tada opozicionog SDP-a Segmedina Srna Bajramović.

Kantonalni sud je dva puta izrekao oslobađajuću presudu Seferovićima. Obje presude je ukinuo Vrhovni sud Federacije Bosne i Hercegovine, a da bi onda i on 27. jula 2021. donio oslobađajuću presudu.

Porodica Memić i Feraget tvrde da Alisa Ramić i visokopozicionirani pojedinci u institucijama prikrivaju stvarne uzroke Dženanove smrti. Među najodgovornijima za to ističu upravo Dalidu Burzić. Oštro kritikuju i rad aktuelne glavne kantonalne tužiteljice Sabine Sarajlije. Nezadovoljstvo radom institucija na ovom slučaju je iskazivano protestima u glavnom gradu Bosne i Hercegovine.