Suzbijanje nasilja u porodici: U Gračanici uvode metodu SOS sandučića
U okviru programa prevencije i suzbijanja nasilja, prevashodno nad ženama, djecom i u porodičnim okvirima, na području Gračanice kreiran je novi oblik pomoći svim žrtvama, a on se odnosi na anonimne prijave posredstvom SOS sandučića.
Idejno rješenje osmislila je Neformalna lobi grupa žena iz Gračanice, a sve se realizira u saradnji sa tamošnjom Gradskom upravom, Savjetom za sigurnost i gradonačelnikom Nusretom Helićem.
"Putem SOS sandučića želimo pomoći prije svega žrtvama nasilja koje su udaljene i po nekoliko kilometara od centara za socijalni rad, policije i slično, odnosno nisu u mogućnosti prijavi nasilje iz navedenih razloga, ali i straha koji prevladava u njima. Tu se uglavnom radi o socijalno ugroženom stanovništvu, ženama bez osnovnih spoznaja gdje i na koji način mogu prijaviti nasilje, kao i djeci koja nisu u mogućnosti pronaći adekvatne ustanove za pomoć", kazala je za Klix.ba članica Neformalne lobi grupe žena iz Gračanice Larisa Šuša.
Ključevi u rukama matičara
Kako navodi, sandučići su izrađeni od titanijuma te njihovo obijanje nije jednostavno, a svaki građanin ima zagarantiranu anonimnost. Ključevi sandučića će biti povjereni matičarima iz Gradske uprave Gračanice, a nakon prijave, prema proceduri, službenici Centra za socijalni rad imaju obavezu izlaska na teren, izvršavanja anamneze i utvrđivanja činjenice. Po potrebi u slučaj se uključuje i policija, djelatnici Centra za mentalno zdravlje i slično.
"Praktično, mi smo na ovakav način našim građanima željeli približiti institucije koje moraju promptnije djelovati i shodno svojim nadležnostima spriječiti eskalaciju svih oblika nasilja", pojašnjava Šuša.
Aktivisti iz Gračanice su kroz dugogodišnji rad na terenu prepoznali da veliki problem predstavljaju isprepletene nadležnosti institucija, koje trebaju da saniraju i djeluju u slučajevima nasilja, kada su u pitanju i počinitelji i žrtve.
"Analizom slučajeva prijave i postojanja nasilja u porodici došlo se do podataka da nerijetko dobijamo nove oblike devijantnih osoba koje odrastaju u takvim porodicama. Sve se to dešava zbog nedjelovanja sistema", dodaje Šuša.
Neformalna lobi grupa žena iz Gračanice je sastavljena od 10 formalnih organizacija te 11 neformalnih aktiva, a sve ih je ujedinila borba za rješavanja društvenih pitanja u lokalnoj zajednici.
"Tokom dugogodišnjeg rada smo uspostavili svoju viziju i misiju djelovanja. Prepoznali smo da je sigurnost osnovni element zbog kojeg ljudi u kolonama odlaze iz naših zajednica. Ta sigurnost nije u osnovi socio-ekonske priorode, već i u oblasti zdravstva, obrazovanja, politike, prava i slično", nadovezuje se sagovornica portala Klix.ba.
Zakazivanje sistema
Navodi da je bh. sistem na mnogim poljima zakazao, a govoreći o fizičkoj sigurnosti građana, ističe da su uočene brojne devijacije u radu nadležnih institucija.
"Sve češće je prisutno međuvršnjačko nasilje, kao i nasilje djece nad roditeljima. Neovisno koja je dob u pitanju. Jednostavno, osjeti se taj društveni krah zbog kojeg smo morali početi djelovati najdirektnije. Kada govorimo o femicidu, kao najtežem obliku, mi smo u sjeveroistiočnom dijelu države imali najčešće slučajeve brutalnih ubistava, a da nismo reagovali u najdirektnijem smislu koji se odnosi na preveniranje", smatra Šuša.
Shodno dosadašnjim primjerima, Šuša navodi da pojedine žrtve nikada nisu upućivale prijave, dok nasilnici nisu bili zavedeni kao takvi jer se nisu nalazili u evidencijama. S druge strane, zabilježeni su i slučajevi u kojima su žene prijavljivale nasilje, ali su na kraju završile sa fatalnim ishodom, što opet pokazuje da sistem nije djelovao na adekvatan način.
Vrijedi kazati da je Gračanica prvi grad u Bosni i Hercegovini koja je uvela SOS sandučiće kao novi sistem prijavljivanja nasilja. Neformalna lobi grupa žena ima namjeru da primjenu ovog projekta proširi prevashodno na ostatak Tuzlanskog kantona.
Intencija im je da uz saglasnost resronog kantonalnog ministarstva, SOS sandučiće postave u školama, kako bi dječaci i djevojčice mogli anonimno prijaviti saznanja o određenim problemima u obrazovnoj ustanovi. Sandučiće smatraju korisnim i u javnim ustanovama, kako bi zaposlenici mogli prijaviti mobing ili bilo kakvo neprimjereno postupanje.