"Ipak, htio bih čuti poruku od predstavnika Hrvata u BiH, ne samo od Čovića nego i ostalih, vide li oni korist i određenu mogućnost u ovome što ja radim. Taj odgovor mora biti jasan - da ili ne. Da bih još neke stvari poduzimao, moraju jasno reći jesu li za ovo i da vidimo možemo li postoći zajedništvo od kojeg nikome neće ni trepavica otpasti. Ako ne čujem to iz HNS-a, onda ću se zamisliti", rekao je Milanović.
Dok je većina odgovorila potvrdno, odgovor još uvijek nije stigao od predsjednika HDZ-a Dragana Čovića, koji se u tom smislu nalazi u delikatnoj situaciji. Milanović je od njega indirektno zatražio da u političkom prepucavanju dvije najbitnije političke figure u Hrvatskoj, njega samog i premijera Andreja Plenkovića, uzme stranu, situacija u kojoj nije ni slutio da će se naći.
Za razliku od Čovića, ubrzo nakon istupa Milanovića oglasio se predsjednik HSS-a BiH Mario Karamatić koji je kazao da predsjednik Hrvatske nastavi s istom politikom.
"Pitali ste predsjedniče pa da vam odgovorim. Da, u ovome što vi radite vidimo smisla, interesa koristi, i da, Predsjedniče, nastavite. Ne Predsjedniče, molim vas nemojte i vi odustati od nas kao što su svi drugi odustali iz ovih ili onih razloga. Naravno, ovo ne govorim u ime hrvatskoga naroda u BiH nego u ime HSS a i svoje lično", napisao je Karamatić
Predsjednik Hrvatske republikanske stranke Slaven Raguž isto tako kazao je da je Milanović više uradio na internacionalizaciji problema Hrvata u BiH nego HDZ zadnjih 20 godina i da u tome ima njegovu bezrezervnu podršku.
Jasnu podršku Milanović je dobio i od predsjednika HDZ-a 1990. Ilije Cvitanovića.
"Vrlo jasno želim reći da podržavam stavove predsjednika Milanovića", rekao je Cvitanović na upit Hrvatskog medijskog servisa.
Iako se pozicija Čovića u smislu podrške hrvatskih vlasti do sad činila komotnom, Milanović je jednim potezom, predsjednika HDZ-a doveo u situaciju da svojim odabirom plati političku cijenu.