Parlament BiH
51

Sve izvjesnija smjena Nebojše Radmanovića, opozicija bi mogla podržati Nenada Nešića

D. Be.
Nebojša Radmanović (SNSD) (Foto: D. S./Klix.ba)
Nebojša Radmanović (SNSD) (Foto: D. S./Klix.ba)
Prva sjednica Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH u idućoj godini mogla bi donijeti i velike promjene na političkoj sceni ukoliko se realizuje ideja o smjeni predsjedavajućeg ovog doma Nebojše Radmanovića (SNSD), saznaje Klix.ba.

Jedanaestog januara 2021. godine državni parlamentaci stižu na zakazanu sjednicu i mogli bi se izjasniti na inicijativu zastupnika o smjeni Nebojše Radmanovića, a kako saznajemo, podršku tome bi trebali dati parlamentaci iz PDP-a, SDS-a, Naše stranke, SDP-a, Nezavisnog bloka i DNS-a. U tom slučaju zastupnici SDA i DF-a bi mogli biti suzdržani, kao i Adil Osmanović (SDA) koji dolazi iz Republike Srpske, čime bi postojala tzv. entitetska većina.

Ukoliko se to dogodi, saznaje Klix.ba, Nenad Nešić (DNS) koji je napustio koaliciju sa SNSD-om i prešao u entitetsku i državnu opoziciju mogao bi ući u Kolegij ovog doma i postati predsjedavajući Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH umjesto Nebojše Radmanovića (SNSD).

Nakon toga, državni parlamentarci bi na istoj sjednici 11. januara trebali izglasavati i nepovjerenje Vijeću ministara BiH. Ta tačka se već nalazi na dnevnom redu, a zastupnici koji će biti "za" smjenu Vijeća ministara su isti oni koji bi trebali dati glas za smjenu Radmanovića.

Predlagači su zastupnici Aida Baručija, Mirjana Marinković-Lepić, Damir Arnaut, Nermin Nikšić, Saša Magazinović, Zukan Helez i Nada Mladina. U obrazloženju su naveli da, prema podacima relevantnih nevladinih organizacija, po broju predloženih zakona i održanih sjednica, ovaj saziv Vijeća ministara BiH ima najlošiju ocjenu u regionu. Za eventualnu smjenu Vijeća ministara BiH potrebna je opća i entitetska većina u oba doma Parlamentarne skupštine BiH.

Ukoliko se u Zastupničkom domu Parlamenta BiH izglasa nepovjerenje državnoj vladi, prijedlog ide na Dom naroda BiH, gdje je po trenutnoj konstelaciji snaga, nerealno da prođe takva ideja.

Prema Ustavu, Dom naroda može se raspustiti odlukom Predsjedništva ili samog Doma pod uslovom da odluku Doma o raspuštanju izglasa većina koja uključuje većinu delegata iz barem dva naroda: Bošnjaka, Hrvata ili Srba. Najmanje tri delegata mogu podnijeti Kolegiju prijedlog odluke o raspuštanju Doma.

Stranke iz Republike Srpske se trenutno nadaju i lobiraju da će u međuvremenu steći i naklonost većine u Narodnoj skupštini Republike Srpske, čime bi "zavladali" i preuzeli konce u RS-u. Tome u prilog ide i činjenica da je nakon DNS-a i Socijalistička partija blizu izlaska iz vladajuće koalicije, a sve je vidljivije okrupnjivanje opozicije.

Treba znati, ukoliko bi bio raspušten Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH, državna vlast po Ustavu ne može funkcionisati bez oba doma. U tom slučaju i NSRS i Parlament FBiH bi trebali delegirati nove delegate u Dom naroda Parlamenta BiH.

Takav scenarij je teško očekivati s obzirom na to da trenutno SNSD u Domu naroda ima četiri delegata i da bi u novoj konstelaciji SNSD ponovo imao određen broj delegata koji bi mogao oboriti navedenu ideju o smjeni aktuelnog saziva Vijeća ministara BiH u kojem vlast čine SNSD, SDA i HDZ. Ono što je sigurno jeste da nas očekuje burna godina na bh. političkoj sceni, a tome u prilog ide i činjenica da nas već 2022. godine očekuju Opći izbori.