Sve spremno za obilježavanje 11. jula, na godišnjicu genocida bit će ukopano 30 žrtava
Mjesec juli sa sobom donosio i obilježavanje 28. godišnjice genocida koji je počinjen nad Bošnjacima u Srebrenici. Glavni dio priprema je završen, a radovi koji prethode samom 11. julu dosad su protekli bez problema.
"Aktivnosti koje smo dosad imali provedene su u predviđenoj dinamici i nadamo se da u narednom periodu nećemo imati problema. U biti sve je spremno za obilježavanje godišnjice genocida, a za završetak su nam ostale određene manje i sporedne aktivnosti", kazao je za Klix.ba predsjednik Organizacionog odbora obilježavanja godišnjice genocida u Srebrenici Hamdija Fejzić.
Glavni dio programa počinje 7. jula u Nezuku, kada je zakazano okupljanje preživjelih veterana 28. divizije Armije Republike Bosne i Hercegovine i učesnici proboja u julu 1995. godine.
"U jutarnjim satima 8. jula predviđen je doček i okupljanje učesnika Marša mira, kojih bi ove godine trebalo biti između četiri i pet hiljada. Oni će se kretati ustaljenom trasom u dužini većoj od 100 kilometara, a u Memorijalni centar u Potočarima bi trebali stići 10. jula oko 18 sati", dodaje Fejzić.
Organizacioni odbor sačinio je i zvaničan program svih događaja koji prethode ili će biti realizirani nakon kolektivne dženaze u Memorijalnom centru u Potočarima.
Konkretno, kada je riječ o 11. julu, program u Srebrenici počet će u 10:30 sati u Fabrici akumulatora, gdje je predviđeno obraćanje zvanica.
Sat i po vremena kasnije na Memorijalnom kamenu će biti odata počast i položeno cvijeće žrtvama genocida. U periodu od 13 do 13:50 sati u Musalli Memorijalnog centra Potočari bit će obavljen vjerski program, nakon čega će uslijediti dženaza-namaz i dova šehidima genocida.
I ove godine u dolinu bijelih nišana stići će nekoliko hiljada građana, ali i domaći te inozemni zvaničnici.
Na kolektivnoj dženazi u Potočarima će biti ukopano 30 žrtava genocida počinjenog 1995. godine u Srebrenici, a za spuštanje u kabur njihovih posmrtnih ostataka saglasnost su dali članovi porodica.
U dolini bijelih nišana danas se nalaze posmrtni ostaci 6.721 žrtve koje su u proteklih 19 godina pronašle svoj vječni smiraj. Na drugim lokacijama, onako kako su to zahtijevali članovi njihovih porodica, nalaze se posmrtni ostaci 237 osoba.